Почетна / Архива на ознаки: масти

Архива на ознаки: масти

Ова е причината зошто многу од диетите се неуспешни… Slim Line открива како да ја намалите или одржите телесната тежина!

Можеби сте запознати, а можеби и не, но постојат непишани правила врзани за губењето на килограмите. Според бројни истражувања, прво правило за губење на килограмите е да го намалите внесот на калории. Т.е  да создадете нивен дефицит на одреден временски период. Запомнете, ако на организмот му дадете повеќе калории отколку што се потребни, тој ги складира во масти и вие ...

Повеќе »

Напиток со ленено семе кој ги топи килограмите и воедно го чисти организмот

Од лененото семе се прави напиток кој помага на здрав начин да се изгубат вишокот на килограми, а притоа помага и во одржувањето на посакуваната телесна тежина. Препорачан од многу нутриционисти, овој напиток е одличен и корисен за луѓето кои страдаат од гастритис, чир на желудник, хемороиди и честа тврда и нерегуларна столица. Зошто е тоа така? Лененото семе помага ...

Повеќе »

ЗНАЧЕЊЕТО НА ОМЕГА МАСНИТЕ КИСЕЛИНИ ВО ИСХРАНАТА

Храната не е само задоволство во животот, таа е исто така  важен фактор за нашето здравје. Човековата исхрана претставува мешавина од хранливи материи, кои се единствен извор на енергија потребна за опстојување. Енергетски сиромашната исхрана загрозува многу животни функции, а пред се работната способност. Храната е незаменлив услов за оптимален развој, здравје, добро расположение, значи дел од животот на човекот. ...

Повеќе »

Грашокот – чувар на нервите, коските и срцето

Свежиот грашок содржи големи количества на витамин Ц и Е, кои при сушењето се губат, но затоа исушени содржат големи количества на витамини Б1, Б2 и Б3, кои се важни за метаболизмот на јаглените хидрати, протеините и мастите.      Мешунката која ни е достапна на сите, ако не во свежа состојба, тогаш во замрзната или сув облик, во последно ...

Повеќе »

Omega-3 – Масти кои живот значат

Природен концентрат на молекуларно дестилиранo рибино масло со фармацевтски степен на квалитет. Што е Omega-3? Omega-3 е есенцијална масна киселина (EFA), позната и како полинезаситена масна киселина (PUFA). Масните киселини се неопходни за целокупното здравје и се есенцијални за растот и развојот низ сите фази на животот на човекот. Наречени се есенцијални бидејќи организмот не може да ги создаде самиот ...

Повеќе »

Коприва – резервоар на поливитамини

Уште во античкото време луѓето се лекувале со коприва. Преданијата кажуваат дека поедини луѓе се фрлале во коприви, и се верувало дека тие живееле сто години. Копривата е исклучително корисна и е вистински рудник на состојки кои се потребни на нашиот организам. Од неа се користи се: лист, корен и семки. Секако најздрава и најбогата со витамини е кога е ...

Повеќе »

Од што се изработуваат месните производи?

Во овој текст откриваме од што се прават виршлите, паштетите, саламите, шунката и како да знаете кој производ да го изберете. Главни состојки на месните производи се месото, мастите, водата и додатоци. 1. Месо Месото може да биде од прва, втора, трета, па дури и четврта категорија:  Iкатегорија – 90% месо, 10% масти II категорија – 80% месо, 20% масти III категорија – ...

Повеќе »