Почетна / Архива на ознаки: магнезиум

Архива на ознаки: магнезиум

Зошто ни е потребен магнезиум?

Магнезиумот е еден од основните  елементи кои се потребни  за правилно функционирање на организмот. Но, вашето тело не може да го произведе . Поради тоа се препорачува да се јаде храна богата со магнезиум или да се  надомести недостатокот со соодветни суплементи. ПОМАГА ДА СЕ ЗГОЛЕМИ ЕНЕРГИЈАТА Магнезиумот креира енергија во вашето тело преку активирање на аденозин трифосфат-от. Истиот помага ...

Повеќе »

Магнезиум неоходен минерал за телото…

Магнезиум е неопходен за правилно функционирање на организмот бидејќи учествува во  повеќе од 300 биохемиски процеси во телото. Се наоѓа во сите клетки, неопходен е за создавање на крвта во коскената маса, зачувување на нервниот, кардиоваскуларниот и ендокриниот систем, како и мускулите. Исхраната богата со магнезиум го намалува ризикот од создавање камен во жолчката, грчеви во желудникот. Магнезиум се наоѓа ...

Повеќе »

Кога ќе добиете грч не паничете: еве што треба да направите за да ја олеснете болката

Грч или ”spazam” претставува стегање на мускулите и затоа е важно да не правите нагли движења на ногата кога настапува грчот. Грчот се смирува со спротивната акција а тоа е истегнување. Можеби ви се случило да се разбудите во текот на ноќта или пак по долгиот ден на нозе да добиете грч. Уморни и поспани често не знаете како да ...

Повеќе »

Чудесен напиток од магдонос кој ги топи килограмите

Се што ви е потребно е само струкот (половината) од магдоносот, лимон и чаша вода, за пет дена со сигурност ќе намалете три килограми. Доколку сакате за кратко време да се ослободите под вишокот на килограми, пробајте со едноставен природен напиток, кој е здрав и ефикасен во борбата против мастите. Потребно ви е само струкот од магдоносот (половината), лимон и ...

Повеќе »

РЕН – ЛУТ НО ВКУСЕН И ЗДРАВ КОРЕН

Пикантниот вкус и остриот мирис, кои потекнуваат од етеричните масла, придонесоа ренот да стане ценет зеленчук. Кај гурманите е популарен како салата и додаток во исхраната со единствена арома. Уште повеќе се ценат лековитите својства на ренот, за кои стручњаците потврдуваат дека се слични со делувањето на лукот. Овој повеќегодишен зеленчук припаѓа во фамилија на зелките. Потекнува од југоисточна Европа ...

Повеќе »

Консумирајте ги секојдневно семки од тиква, а еве и зошто …

Семки од тиква во медицината се користеле веќе илјада години. Одличен се избор за грицкање затоа што се богат извор на омега 3 масни киселини кои на телото им се неопходни за одржување на здравјето на срцето и регулирањето на крвниот притисок. Семките се добар извор на протеини и триптофан Семките од тиква се богат извор на диетални влакна и ...

Повеќе »

Карфиол е моќен борец против ракот!

Докажано е дека карфиолот, освен хранливата вредност, може да го детоксира нашиот систем и да го зајакне имунолошкиот систем на телото. Различните единенија кои се присутни во карфиолот се ефикасни во превенцијата на ракот и го намалуваат растот на туморските клетки. Карфиолот е зеленчук кој припаѓа во фамилијата на зелката, и во последно време го привлекува вниманието на научниците поради ...

Повеќе »

Индиски орев како антисептик, диуретик…

Индискиот орев е извонредно корисна намирница која во нашата исхрана не се користи доволно.     Научниците докажале дека индискиот орев, благотворно делува на воспаленијата, има својство на антисептик, диуретик, како и да делува добро во војната против бактериите. Со консумирањето на овој орев можете да го намалите кашлањето, да го намалите високиот крвен притисок и шеќерот во крвта. Ги ...

Повеќе »

Магнезиумот го намалува ризикот од мозочниот удар

Луѓето кои јадат храна богата со магнезиум, како што е зелениот зеленчук, јатките и гравот поретко стануваат жртви од мозочниот удар, покажале меѓународните студии во кои биле вклучени 250 000 луѓе.        Истражувањата од седум студии сумирани во ″Американскиот журнал на клиничката исхрана″ укажуваат на важноста за внесувањето на магнезиумот во исхраната, како и на врската со мозочниот ...

Повеќе »

Смоква – овошје кое го обновува здравјето и ги брише брчките

Доаѓа сезоната на смоквите, а неодоливи се причините смоквата да ја јадeме што е можно почесто. Смоквата е овошје кое обновува, засилува, го одржува здравјето и ги бриши брчките. Билката која многу дава, а малку и е потребно, сиромашна почва и неколку капки вода, одличното овошје кое е познато по лековитите својства Висока концентрација на магнезиум Магнезиумот е еден од ...

Повеќе »