Почетна / Архива на ознаки: куркума

Архива на ознаки: куркума

Што ќе му се случи на вашето тело доколку пиете топла вода измешана со куркума во период од една недeла?

Куркумата е добро позната јужно-азиска зачинска билка која започна да се користи и на Запад во последните години поради гоемите бројни здравстрвени ефекти. Дали знаевте дека таа може да ја подобри работата на џигерот и мозокот? Овој зачин се користел со векови како лек за болестите на џигерот. Меѓутоа ескпертите започнале да ги испитуваат здравствените ефекти научно-докажано изминатите 20 години. ...

Повеќе »

Индиска зимска супа

Дали сте испробале индиска храна? Денес ве водиме во дел од светот на индиската храна… Една од причините поради која Индијците како и Азијците се долговечни е поради тоа што консумираат многу зеленчук во својата исхрана, консумираат мали порции оброци, храната ја подготвуваат на традиционалниот стариснки начин на подготовка и не консумираат многу преработени производи. Индиската кујна содржи доста зачини ...

Повеќе »

ЗАБОРАВЕТЕ ЈА ХЕМИЈАТА – ФАРБАЈТЕ ГИ ЈАЈЦАТА СО БОИ ОД ПРИРОДАТА!

За овој Велигден обидете се да ги обоите јајцата со природни бои. Испробајте ги техниките на боење со лушпи од кромид, спанаќ, цвекло или со кора од портокал. Правилото е едноставно во литар вода додадете 800 грама сечкан зеленчук. Доколку сакате да постигнете убаво розова боја, цвеклото исечете го на парчиња ставете ги парчињата во литар топла вода и додадете ...

Повеќе »

8 природни лекови против болка од Вашата кујна

Ве боли глава, заб, зглобовите, мускулите? Олеснувањето од болки многумина прво ќе ја побараат во апчињата, но и храната која секојдневно ја користиме во кујната може да делува како природен, а со самото тоа и здрав аналгетик. 1. Куркума           Куркумата помага во војната против различни видови на воспаление, хроничната болка, болниот грб и мускули, забоболка, артритис, успешно ги обновува ...

Повеќе »

Куркума – вкусен и пред се здрав зачин

Доколку не ја имате користено куркумата, време е да ја пробате, затоа што е вкусна и одлична за здравјето. Куркумата по потекло е од Индија, по боја е жолта и има малку лут вкус, а освен што јадењата ги прави да бидат повкусни, има одлично влијание на здравјето. Во последните 20 години направени се многу студии кои покажуваат дека главната ...

Повеќе »