Почетна / Архива на ознаки: калциум

Архива на ознаки: калциум

Први симптоми на остеопороза

Остеопорозата е болест во која доаѓа до губење на коскената маса и без никакви симптоми. Луѓето за болеста најчесто дознаваат кога ќе дојдат до степен нивните коски да станат толку слаби што при ненадејно движење или мал пад доаѓа до кршење на коските. Првите симптоми најчесто се јавуваат како скршеници на колкот и прешлените од ‘рбетниот столб. Најчести се скршениците ...

Повеќе »

Најбогат извор на храна за Вашите деца

За доброто здравје на децата заслужен е силниот имунолошки систем. Кога тој функционира правилно тој се бори против причинителите на болестите. Сите деца се континуирано изложени на разни патогени причинители, но тоа не значи дека се болни. Таквото изложување всушност го зајакнува имунолошкиот систем на децата. Сепак децата кое се почесто болни имаат ослабен имунолошки систем, кој мора да се ...

Повеќе »

Пивски квасец – извонреден пријател на нашето здравје

Квасецот не е само една од најважните состојќи во подготовката на леб и печива, туку е извонредно здрав и богат со многубројни витамини и минерали. Го подобрува варењето, ја негува косата и ноктите и има позитивно влијание на имунолошкиот систем. Квасецот обилува со витамини од Б групата а тоа се витамин Б1, Б2, Б5, Б6, Б12 и други. Само еден ...

Повеќе »

Чудесен напиток од магдонос кој ги топи килограмите

Се што ви е потребно е само струкот (половината) од магдоносот, лимон и чаша вода, за пет дена со сигурност ќе намалете три килограми. Доколку сакате за кратко време да се ослободите под вишокот на килограми, пробајте со едноставен природен напиток, кој е здрав и ефикасен во борбата против мастите. Потребно ви е само струкот од магдоносот (половината), лимон и ...

Повеќе »

РЕН – ЛУТ НО ВКУСЕН И ЗДРАВ КОРЕН

Пикантниот вкус и остриот мирис, кои потекнуваат од етеричните масла, придонесоа ренот да стане ценет зеленчук. Кај гурманите е популарен како салата и додаток во исхраната со единствена арома. Уште повеќе се ценат лековитите својства на ренот, за кои стручњаците потврдуваат дека се слични со делувањето на лукот. Овој повеќегодишен зеленчук припаѓа во фамилија на зелките. Потекнува од југоисточна Европа ...

Повеќе »

КЕЉ – ЕДЕН ОД НАЈМОЌНИТЕ БОРЦИ ЗА ЗДРАВЈЕТО

Дали знаевте дека една шолја варен кељ содржи два грама белковини и сите аминокиселини кои се потребни на нашиот организам. На нашето тело му е многу полесно да ги искористи белковините и аминокиселините од кељот отколку белковините од месото. Се прашувате зошто? Кога ќе го загризете сочното парче месо, Вашето тело мора да потроши многу енергија како би ја разградила ...

Повеќе »

Консумирајте ги секојдневно семки од тиква, а еве и зошто …

Семки од тиква во медицината се користеле веќе илјада години. Одличен се избор за грицкање затоа што се богат извор на омега 3 масни киселини кои на телото им се неопходни за одржување на здравјето на срцето и регулирањето на крвниот притисок. Семките се добар извор на протеини и триптофан Семките од тиква се богат извор на диетални влакна и ...

Повеќе »

Заштита на коските

Без обзир на тоа колку во последните години се зборува за важноста од превенцијата и лечење на остеопороза,  од оваа болест и понатаму зема замаф и се повеќе заболуваат  жени, но сепак тука спаѓаат и мажите. Остеопороза е хронична болест на коските која што го добила и називот ,,тивка епидемија на 21 век,, а нејзини карактеристики се  намалувањето на густината ...

Повеќе »

Вистина и заблуда за млекото

Првата недоумница е – дали е во секојдневната исхрана прифтливо да се пие полномасно или млеко со помал процент на масленост. Примерот функционира. Врежано е мислењето кај голем број жени на возраст од 40 до 55 години кои се склони на дебелење дека во исхраната треба да се користи нискокалорично млеко со процент на масленост од 1 процент или потполно обезмастено ...

Повеќе »

Зелената салата е рудник на здравјето

Зелената салата е природно средство против несоница, притоа содржи умерено количество на горчина и лимонска киселина, која го потобрува апетитот и пробавата. Богата е со витамини и минерали и лесно се подготвува. Современите научници се согласуваат со големиот Гален: салатата е природно и потполно не шкодливо средство против несоница. Зелената салата е вистинска мала зелена аптека. Богата е со минерали ...

Повеќе »