Почетна / Архива на ознаки: кафе

Архива на ознаки: кафе

Добредојдовте во светот на кафето!

Постојат два основни вида на кафе, Арабика и Робуста. Разликите помеѓу нив се во цената, вкусот и одгледувањето. КАФЕТО АРАБИКА БАРА суптропска клима, висока надморска височина, богата почва, влага, сенка и големо внимание. Вкусот на кафето Арабика е јасно посладок и помек, чист, со тонови на овошје и плодови и повеќе ароматичен. РОБУСТА ИМА остар и горчлив вкус и содржи ...

Повеќе »

Како да го подобрите својот метаболизам?

Забрзувањето на метаболизмот е ”светиот грал” на слабеењето, но затоа пак колку брзо телото ги согорува калориите зависи од неколку фактори. Некои луѓе наследуваат брз метаболизам. Мажите имаат тенденција да согоруваат повеќе калории од жените па дури и кога се одмараат. А за повеќето луѓе пак, метаболизмот се забавува по 40 тата година. Иако не е можно да се контролираат ...

Повеќе »

Најдобрите намирници од вашата кујна за слабеење

Што е потребно да консумирате на дневна основа за да ја одржувате својата тежина и да го изгубите по природен пат вишокот на килограми? Ова е едно од најчестите прашања кои ги добиваме затоа денес со вас споделуваме неколку совети кои веруваме ќе ви користат. Која храна е најдобра за губење на вишокот на килограми? Супер-храната е комбинација на храна ...

Повеќе »

Здравствени придобивки од кафето

Кафе. Една од омилените мали шолји задоволство кои човекот некогаш имал можност да ги доживее. Веќе некое време ги знаеме придобивките од кофеинот, но она што не е толку познато е фактот што со какви било додатоци вие влијаете врз неговите позитивни страни така што ги намалувате, а понекогаш дури и целосно го згушувате нивниот ефект. Токму затоа погледнете ги ...

Повеќе »

Диета со Зелено кафе- рецепт за витко тело

Со летото веќе на самиот праг, доколку веќе не сте започнале време е да се подготвите за да бидете во топ форма за претстоечката летна сезона која воедно е и сезона на одмори. Доколку сеуште не сте започнале да правите диети и да вежбате, не чекајте го последниот миг за да правите неефикасни и исцрпувачки диети во период од 10 дена ...

Повеќе »

Кафе – напиток за добро расположение

Делувањето на кафето е познато повеќе од 3000 години. Почетоците и се поврзани за етиопското племе Гала, во кој мешаа плодот на кафето со животинска маст и го консумираа како стимуланс пред заминување на војна. Арапските трговци го пренесоа кафето из Етиопија во Арабија. Бидејќи алкохолот им бил забранет, кафето станало се популарно, а зборот qahwa стана синоним за драгоцен ...

Повеќе »

Дознајте како кафето му помага на вашето здравје

Познато е дека кафето е здраво за срцето, крвните жили и метаболизам, а овој омилен утрински пијалок воедно може да биде и еден од најдрагите состојки од вашите десерти. Дознајте повеќе за позитивните придобивки што организмот ги има од кафето и пронајдете инспирација за следниот рецепт со кој ќе ги воодушевите домашните. Многу не можат да го замислат започнувањето на ...

Повеќе »

Предности и мани на најпопуларниот пијалок

На многумина омилен пијалок, вообичаен во утринските часови, кафето е секако дел од нашата култура. Сепак, пред да посегнете по уште една шолја, прочитајте ги предностите и маните. Една шолја кафе дневно Предности: Една шолја кафе на ден го регулира крвниот притисок и потитивно влијае на крвните садови. Кафето е одличен антиоксиданс и ги поттикнува мозочните активности. Недостатоци: Шолја кафе е ...

Повеќе »

Четири и повеќе шолји кафе на ден – Опасни по живот!

Конзумирањето на повеќе од 28 шолји кафе седмично може да биде штетно кај лица помлади од 55 години, ова се резултати од најновите истражувања на американскиот научник Рочестер. Во истражувањето кое го објави клиниката  “Mejo” се наведува дека, утврдено е кај машки лица помлади од 55 години кои пиеле по 28 шолји кафе седмично или 4 шолји дневно постои 56% ...

Повеќе »

Сакате ли добра линија? Избегнувајте ги овие пијалоци!

Подеднакво е важо да пазите што јадите и што пиете. Само затоа што нешто е во течен облик не значи дека помалку има калории од едно чоколадо. Изборот на вистинскиот пијалок може да го забрза вашиот метаболизам, до го намали апетитот, и да намали калории. 1. Минерална вода Доколку сте на диете и пиете доста кисела вода ќе го намалите ...

Повеќе »