Почетна / Архива на ознаки: јајце

Архива на ознаки: јајце

Креативни и здрави оброци јајце +пиперка- совршена комбинација

Во овој период од годината црвените пиперки се одличен додаток на секој ваш оброк. Па и на денешниот предлог. Импресионирајте го своето семејство со вашата креативност во кујната со овој колоритен и воедно вкусен рецепт приготвен од неколку свежи намирници кои веруваме секој од вас ги има во својот фрижидер во оваа сезона. Состојки 1 голема црвена бабура исецкана на кругови ...

Повеќе »

Здрав и вкусен појадок

Безглутенски појадок со авокадо, домат, бесквасен леб и јајце. Овој здрав појадок е лесен и едноставен за правење- ќе ссакате да го јадете секој ден. Времето за подготовка на истиот е 15 минути 1 авокадо 1 парче лимон 1 домат 1 јајце претходно изладено во фридижер црн бибер и морска сол 2 парчиња леб за тост без глутен од цели зрна и без квасец ...

Повеќе »

Традиционални домашни рецепти: припрема на зелник!

Едно од потешките работи кои треба да се научат во кујната e месењето на тесто, односно традиционалните мазници и зелници. Искусните домаќинки ќе ви кажат дека за да се добие мек и вкусен зелник погоден во секоја мера потребна е и пракса. Чекор по чекор ви го објаснуваме процесот на подготовка на зелник: 1. Отсејте 1кг брашно 2. Додајте две ...

Повеќе »