Почетна / Архива на ознаки: јагоди

Архива на ознаки: јагоди

Традиционален посен колач со мармалад

Потребни состојки за овој рецепт се: -100гр Випро мармалад од јагоди – 120гр шеќер – 200 мл сок од цеден портокал – 120гр брашно – 120гр посен маргарин – прстофат сол Во поголем сад со миксер мешајте ги шеќерот и посниот маргарин па и сокот и мешајте додека не стане пенесто,  потоа додајте го мармаладот па брашното и на крај ...

Повеќе »

Здрава верзија на омилениот сладолед за неодоливо летно разладување

Во лето што се консумира најмногу? Па секако, вода и сладолед. Доколку внимавате на својата линија и сакате да се храните здраво ви предлагаме да не заборавите повремено да уживате во вкусот на сладоледот во топлите денови кои ни престојат со одличен рецепт за домашен сладолед. Верувајте ова ќе биде вашиот омилен сладолед цело лето. 2 банани ситно исецкани и ...

Повеќе »

Здрави бомбици со јагода

Здрави бомбици со јагоди кои целото семејство ќе ги обожава 1 шолја замрзнати јагоди 1/2 шолја гранола 1 шолја овесни снегулки 1/2 шолја сончоглед 1/2 шолја кокосово брашно 2 лажици кокосово масло 1 лажица јаворов сируп 1 лажица екстракт од ванила Подготовка Изблендирајте ги заедно состојките формирајте топчиња и прекријте ги со кокос Чувајте ги во фридижер околу 2 часа За да го зачуваат својот ...

Повеќе »

Хидратацијата – клучна за добрата дигестија.

Познато е дека водата е најдобриот начин за хидрирање на организмот. Дали пиете доволно? Што предизвикува дехидратација? Вие станувате дехидрирани кога вашето тело ќе се ослободи од течностите повеќе отколку што сте апсорбирале. Кога дишете, се потите, уринирате или се движите, телото троши од течностите. Ако не консумирате доволно вода за да ги надохнадите потребите на телото, тогаш вашето тело не ...

Повеќе »

Летото има нов вкус- Elitte сладолед со вкус на јагода !

Секој од нас сака сладолед…некои повеќе, а некои премногу 😀 За љубителите кои обожаваат да го спремаат дома во неограничени количини денес ви припремивме одличен сладолед со вкус на јагода, затоа што овошните сладоледи секогаш се поосвежителни за време на денот. Го испробавме најновиот вкус на Elitte сладоледот во пакување со вкус на јагода и мораме да го пофалиме за ...

Повеќе »

ЈАГОДА – ОВОШЈЕ ПОЛНО СО ВИТАМИНИ!

Освен што е хранлива, ова ниско калорично овошје има и лековити својства: го стимулира работењето на џигерот и бубрезите и го подобрува процесот на исфрлувањето на течностите од организмот. Дали поради нивната примамлива црвена боја, вкус или мирис, ретко кој може да одолее на јагодите. Кај Римјаните јагодите биле многу ценето овошје, а во средниот век се користеле во лекувањето ...

Повеќе »

Пет причини да јадете шумско овошје

Јагоди, боровинки, малини, капинки, рибизли … Вкусно и добро за Вашето здравје. Било да е замрзнато или во свежа состојба, треба редовно да ги вклучите во исхраната. 1.Војна со болестите Шумското овошје е извор на антиоксиданси, кои не штитат од заболувањата на срцето, ракот и видот. Боровинките содржат најмногу антиоксиданси од другото шумско овошје. 2.Внесувањето на витамини Една мала шолја ...

Повеќе »