Почетна / Архива на ознаки: исхрана

Архива на ознаки: исхрана

Вегетаријански бургер во кој и обожавателите на месо ќе уживаат

Постои ли некој кој не обожава сендвичи? Брзи се за подготовка, може да се прават со најразлични комбинации, да се потпекуваат, тостираат или да се подготват во врап верзија  – за нив секогаш сме расположени кога не ни се чека да подготвуваме комплицирани оброци. Здрава алтернатива на класичниот бургер секогаш има. Еве како да подготвите вегетаријански бургер со црн грав. ...

Повеќе »

10 домашни намирници кои ќе ви помогнат во смирување на главоболката

Ви се случува ли често да добивате главоболки? Стресот, обврските, лошиот сон, вознемиреноста, дехидрираноста и бројни други фактори може да бидат предизвикувачи на главоболки. Доколку не знаете како да ги ублажите силните главоболки еве 10 начини на кои можете да го направите тоа. 1. Пијте вода; Дехидрираноста е една од најчестите причини поради која се јавуваат главоболките. Пијте барем 8 ...

Повеќе »

5 алкални зеленчуци кои е добро почесто да ги консумирате за подобро здравје

Алкалната храна почесто се промовира во борбата со појавата на малигни заболувања, срцеви болести, диабетес.  Денешните предлози за алкален зеленчук имаат зеелена боја,  зелениот  зеленчук содржи витамини и минерали кои се потребни за нормално функционирање на организмот, како што е железо, фолна киселина, магнезиум, аминокиселини, сумпорни компоненти, омега 3 масни киселини итн. Зеленот зеленчук промовира детокс па затоа го препорачуваме ...

Повеќе »

Магнезиум неоходен минерал за телото…

Магнезиум е неопходен за правилно функционирање на организмот бидејќи учествува во  повеќе од 300 биохемиски процеси во телото. Се наоѓа во сите клетки, неопходен е за создавање на крвта во коскената маса, зачувување на нервниот, кардиоваскуларниот и ендокриниот систем, како и мускулите. Исхраната богата со магнезиум го намалува ризикот од создавање камен во жолчката, грчеви во желудникот. Магнезиум се наоѓа ...

Повеќе »

Правила за контрола на исхрана

Контролата на порциите е основа за здрава диета. Конролирањето на исхраната не мора да е тешко. Со овие три чекори веруваме дека можете послесно да ги планирате своите оброци.

Повеќе »

Вкусно пилешко со сусам и мед

Започнуваме со детокс од празничната сезона и обилната консумирана храна за време на празниците. Оваа сезона и новата 2017 година посветете ја на тоа да изгледате здраво и да се чувствувате здраво. А првиот чекор кон овие мали промени секако започнува со навиките а со кои прво…? Па нормално најпрво со оние во исхраната. Оранизацијата на оброци од вечер или ...

Повеќе »

Успешнo заврши кампањата „Хранете се здраво за детство среќно и убаво“

Околу 400 дечиња од приватни и државни едукативни детски установи беа дел од кампањата „Хранете се здраво за детство среќно и убаво“, поддржана од ПРОБаланс, која во изминативе два месеци ја реализираше хрватската фармацевтска компанија ПхармаС. Низ директна едукација и интеракција со стручни лица и забава со маскотата ФармаСко, децата добија јасна слика за тоа што се бактерии, кои се ...

Повеќе »

ЗНАЧЕЊЕТО НА ОМЕГА МАСНИТЕ КИСЕЛИНИ ВО ИСХРАНАТА

Храната не е само задоволство во животот, таа е исто така  важен фактор за нашето здравје. Човековата исхрана претставува мешавина од хранливи материи, кои се единствен извор на енергија потребна за опстојување. Енергетски сиромашната исхрана загрозува многу животни функции, а пред се работната способност. Храната е незаменлив услов за оптимален развој, здравје, добро расположение, значи дел од животот на човекот. ...

Повеќе »

ЗЕЛЕНА САЛАТА ( Lactuca sativa ) – РИЗНИЦА НА ВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ

Уште старите Грци и Римјани знаеле за драгоцени цвојства на зелената салата. Хипократ таткото на медицината и припишувал силни лековити својства.Во старата Персија зелената салата била ценета како храна која обезбедува мирен сон. Зелена салата е богата со минерали, фосфор, калциум, магнезиум, железо и бакар. Има ниска енергетска вредност, содржи доста вода, а значаен е извор на фолна киселина и ...

Повеќе »

Трансформирајте го вашето тело засекогаш!

Трансформирајте го вашето тело засекогаш! Одлуката за конечно започнување на нова фитнес рутина е веројатно најтешка. Oдлучноста и упорноста се единствениот начин за постигнување на резултатите кои ги сакате. -Поставете си цел и план Една од најважните работи кои треба да ги направите е да си поставите цел која сакате да ја постигнете. Внимавајте целта да биде остварлива, мерлива и ...

Повеќе »