Почетна / Архива на ознаки: !Internet

Архива на ознаки: !Internet

Кои додатоци во исхраната им се потребни на жените?

Единствен план за исхрана и исти суплементи во исхраната со цел постигнување на оптимално здравје е исто како да барате фармерки во една иста големина кои треба да им одговараат на сите жени. Жените од секоја возраст се обидуваат да влезат во одреден план кој е генерички со цел да се чувствуваат добро. Секој од нас е индивидуалец во секое поле, ...

Повеќе »

Како да воспоставите добра комуникација со своето дете

Добрата комуникација е важна вештина која треба родителите треба што почесто да ја практикуваат. Родителството може да стане нешто во кое ќе уживате доколку постигнете да воспоставите позитивна ”родител-дете” комуникација. Без разлика на која возраст се вашите деца, добрата комуникација е клучот за градење на самодовербата и меѓусебната почит. Основни принципи на добрата комуникација помеѓу родител-дете  Дозволете му на детето ...

Повеќе »

Сорбе од манго и диња – разладувачко овошно уживање

Потребни состојки: – 4 лажици шеќер – 1 шоља вода – 2 парчиња манго излупени и без семка – диња , излупена и исчистена од семки – сок од 1 портокал – сок од еден исцеден лимон и исрендана кора од лимонот * Секое сорбе подготвувајте го во различен сад Подготовка на сорбе од манго: Мангото изблендирајте го Додадете му ...

Повеќе »

Лесен и брз колач со мармалад од овошје

За подготовка на овој рецепт потребни ви се: – 4 јајца, – 4 лажици шеќер, – пакетче ванилин шеќер – 4 лажици брашно, – мармалад од шумско овошје/сливи – шеќер во прав – свежо шумско овошје Подготовка: 1. Белките и жолчките поделете ги посебно 2. Со миксер изматете шлаг од белките. 3. Додадете го шеќерот и ванилиниот шеќер и биете додека ...

Повеќе »

Како да ја приготвите највкусната Цезар салата

Приготвувањето на оваа салата опфаќа користење на повеќе намирници. Посетете го локалниот зелен пазар и најблискиот маркет или специјализарана продавница за месни и млечни производи и ќе успеете да уживате во оваа салата. Пригответе ја за саканите и послужете со минерална вода или бело вино. Потребни намирници: – зелена салата – домати/чери доматчиња – рукола – пилешко месо – пармезан ...

Повеќе »

Рецепт за тортелини со вргањ

Во овој превкусен оброк вистински уживавме, одличен е во комбинација со бело вино. Би ви го препорачале како предлог за романтична вечера со саканата/саканиот. Потребни состојки: – 1 пакување тортелини; – 100 грама пршута; – половина ситно исецкан кромид; – 100 мл наутрална павлака за готвење – 3 зденки – вргањ – зачини – пармезан – магдонос и доматен сос ...

Повеќе »

Најдобриот појадок за смалување на бројот на килограми

Дали постои некоја намирница или чпудотворна состојка која предизвикува слабеење доколку се консумира наутро? На ова прашање постои само еден одговор: протеин Голем број на научни истражувања укажуваат на фактот дека високопротеински појадок како јајца, сланина го надминува појадокот со високасодржина јаглехидрати како житарките. Ефектот на протеинот предизвикува чувство на ситост во текот на целиот ден , а притоа не ...

Повеќе »

Домашен сируп за подобар имунитет и дигестија

Ѓумбирот е одличен лек за вознемирен стомак, настинка, вирусни инфекции и инфицирано грло. Дали го користите често во својата исхрана? Доколку вашиот одговор е НЕ, тогаш ве советуваме што почесто да го вклучите во вашата исхрана па и на секојдневна основа затоа што е одличен за вашиот организам  и здравје. Наутро изрендајте околу една лажичка ѓуумбир и додадете го во ...

Повеќе »

Домашно подготвени вкусни и здрави гранола колачи

Колку често правите здрави десерти? Денешниот наш предлог се здрави гранола бар-ови кои веруваме дека сите во домот ќе ги обожаваат. Потребни состојки: – 70 гр путер –  100 грама црно чоколадо или чоколадо за готвење –  Цело големо пакување гранола мусли со вкус на мед и бадем или овошни по ваш избор –  1 филџан овесни снегулки – половина ...

Повеќе »

Диета со Зелено кафе- рецепт за витко тело

Со летото веќе на самиот праг, доколку веќе не сте започнале време е да се подготвите за да бидете во топ форма за претстоечката летна сезона која воедно е и сезона на одмори. Доколку сеуште не сте започнале да правите диети и да вежбате, не чекајте го последниот миг за да правите неефикасни и исцрпувачки диети во период од 10 ...

Повеќе »