Почетна / Архива на ознаки: имунитет

Архива на ознаки: имунитет

Енергетски десерт- бомбици со урми и Spirulina Pacifica

Енергетски бомбици со Spirulina Pacifica – вкусен рецепт со здрави намирници Она што ќе ви биде потребно за овој рецепт се: – 50 gr ореви – 10 суви урми – 100 gr кокос – 1 банана – 1/4 мала лажичка Spirulina Pacifica Бананата се сецка, се мелат оревите, се чистат урмите од семките и се сецкаат ситно. Во сад се ...

Повеќе »

Еликсир за домашен детокс: зелен чај со јаболкова киселина

Зелениот чај во комбинација со јаболкова киселина е одличен за подобрување на имунитетот и детокс на организмот… Состојки: 1 лажица јаболкова киселина 1 шоља зелен чај лимонов сок лажица мед мала кришка ѓумбир прстофат цејлонски цимет Подготовка: Подгответе шолја зелен чај и во неа измешајте ги сите останати состојки. Колку подолго го оставите ѓумбирот во чајот, толку посилен ќе биде вкусот на ...

Повеќе »

Добра дигестија = посреќни луѓе

Нашиот дигестивен систем напорно работи во текот на секој ден за да ги разгради намирниците кои ги внесуваме во нутриенти и отпад. Оваа важна задача е многу полесна доколку е поддржана од страна на добри навики во исхраната, хранливи намирници, регуларна физичка активност и слично. Но дури и да вежбаме и да уживаме во бенефитите на добрата здрава исхрана, сеуште ...

Повеќе »

Spirulina Pacifica ™ – Десет добри причини за да ја консумирате

  Тајната формула на модро-зелената алга Спирулина, која е позната повеќе од 3,8 милијарди години, денес повторно се користи поради нејзиниот корисен ефект врз здравјето на човекот. Редовно ја употребуваат луѓе кои сакаат да ја подобрат здравствената состојба, атлетичари, трудници, бебиња, деца, возрасни, постари луѓе, вегетеријанци, оние кои внимаваат на својата тежина. Секојдневно луѓето се уверуваат во полезностите на Спирулината, ...

Повеќе »

Енергетско смути со цимет и Spirulina Pacifika

-1 лажица Спирулина Пацифика во прав – 2 банани исецкани на кругови – 1 круша – 1 шоља оризово млеко – 1 зелено јаболко, претходно излупено и исецкано на коцки – Додадете замрзната брусница или аронија, – Додадете половина лажичка цимет Состојките се блендираат на средна брзина додека се добие хомогена смеса и се служат додека се свежо изблендирани затоа ...

Повеќе »

”Супер Пица” со Spirulina Pacifika

Секој обожава пица- ова е факт. Доколку сте фокусирани на здрав начин на исхрана и сакате да одржувате балансиран начин на живот внесувајќи храна со богати нутритивни вредности тогаш можете да си ја дозволите оваа здрава и енергична верзија на традиционалната пица. Класичната пица содржи голема колични на јаглехидрати, масти, многу кашкавал , но затоа пак оваа Супер пица со ...

Повеќе »

Bananer- spirulina смути

Spirulina се смета за суперхрана поради својата нутритивна содржина. Со додавање на само една лажичка Spirulina Pacifika  во вашиот блендер може да направите чуда во вашата исхрана. Не само што ќе направите вкусно смути, ќе го подобрите и внесот на протеини во вашата исхрана кои ќе допринесат за зголемена енергија и воедно ќе го зајакните својот имунитет. Spirulina Banan-er смути ...

Повеќе »

Зошто е добро да јадете цвекло оваа зима?

Цвеклото е двогодишно растениe со темноцрвен вретенест корен и темнозелени листови и спаѓа во најкорисни и најлековити градинарски култури. Се користи целото растение и може да се употребува во текот на целата година. Богата е со витамини и минерали и може да се јаде без ограничувања. Цвеклото изобилува со хранливи материи и ги содржи речиси сите минерални состојки калциум, калиум, ...

Повеќе »

Народни лекови за имунитет – природни лекови за пречување на настинки

Како да го зајкнете својот имунитет? Имуниот систем го штити организмот од појава на различни болести и обезбедува природен обрамбен механизам кој спречува болести и обезбедува градење на природниот штит на организмот. Намалувањрто на стресот и редовната физичка активност помагаaт во зајакнувањето  на имунолoшкиот систем , а најголем ефект  се постигнува  со внесување на храна која може да го заштити ...

Повеќе »

Спирулината е именувана како 1 храна од AARP!!!

Спирулината е на 1 место помеѓу 5-те “Храни кои можат да додадат години на Вашиот живот” од страна на AARP Магазинот, магазин кој има најголема распростанетост на земјата. Издавачите препорачуваат Спирулината да биде дел од Вашата дневна исхрана. Ова сознание ја нагласува Спирулината – модро-зелената алга, како Суперѕвезда на Суперхраните.   Изгледај добро Чувствувај се добро Биди здрав Суперѕвезда на ...

Повеќе »