Почетна / Архива на ознаки: хидратација

Архива на ознаки: хидратација

Хидратацијата – клучна за добрата дигестија.

Познато е дека водата е најдобриот начин за хидрирање на организмот. Дали пиете доволно? Што предизвикува дехидратација? Вие станувате дехидрирани кога вашето тело ќе се ослободи од течностите повеќе отколку што сте апсорбирале. Кога дишете, се потите, уринирате или се движите, телото троши од течностите. Ако не консумирате доволно вода за да ги надохнадите потребите на телото, тогаш вашето тело не ...

Повеќе »

Моќното дејство на водата врз нашето здравје

Соодветната хидратација е неизмерно важна за секое живо суштество, вклучувајќи го и човечкиот организам кој се состои од 70 % вода. Водата во организмот ги одржува клетките во телото и правилното функционирање на органите, а нејзиниот недостаток првично се манифестира со следните симптоми : жед, вртоглавица, замор, главоболка, недостаток на концентрација, а подоцна, кога веќе здравјето е загрозено, симптомите се ...

Повеќе »

Сок од портокал, нутритивна вредност и благодети

Најдобро време да пиете сок од портокал е за доручек. Тој е витамински напиток кој на телото делува како енергетски пијалок, но природно. Ја враќа енергијата и разбудува, па идеално е со него да го започнете денот. Нутриционистите и тоа како го препорачуваат овој сок. Тој е исклучително богат со витамин Ц кој е добар за имунитетот и против воспаленија, ...

Повеќе »

Како да останете хидрирани за време на лето

Кога температурите се повишуваат пиењето на течности е особено важно доколку спортувате, патувате или пак се експонирате себе си подолго време на сонце. Постојат многу придобивки за човековиот организам само од пиењето на вода, а за да го разбереме тоа потребно е поблиску да ги разјаснеме придобивките од хидратацијата со вода за време на летниот период. Колку вода ни е ...

Повеќе »

Топлотен бран- како да се заштитите?

Македонија во следните неколку дена ќе се соочи со топла воздушна маса од југ проследена со високи дневни тропски температури до 40 степени целзиусови и УВ индекс со вредност помеѓу 8 и 9. Високите температури носат ризик за: лицата со висок крвен притисок и срцеви болести, повозрасните лица, трудниците и лицата со хронични болести. Овие лица воглавно претставуваат ризични категории на ...

Повеќе »

Краставицата, модриот патлиџан и тиквичките го освежуваат телото подобро од чаша вода

Секоја клетка во телото се состои од вода и на секоја и е потребна вода за правилното функционирање на сите клеточни функции. Хидратацијата е секогаш важна, а во лето посебно! Поради зголеменото потење на телото му е потребно повеќе течност. Водата е напивка која најдобро хидрира, но некои намирници се подобри од водата, затоа што со нивна помош се одржува ...

Повеќе »