Почетна / Архива на ознаки: грозје

Архива на ознаки: грозје

Храна која ќе ви помогне подобро да спиете

Храната е лек доколку се консумира умерено и во вистинско време се консумираат соодветни намирници. Наша препорака е намирниците да се консумираат 2 часа минимум пред спиење со цел да имате уште помирен и полесен сон. Доколку мака мачите да заспиете еве кои намирници ќе ви поогнат да имате подобар сон. 1.Чаша топло млеко 2. Мед 3. Банана 4. Јатки ...

Повеќе »

Грозје – еликсир на здравјето и младоста

Грозјето делува како природен тоник, а уз сето тоа е извонредно хранливо овошје. Неговата сезона е веќе почната., па затоа навалете … Грозјето е богат извор на витамини А, Б и Ц, како и минерали (калиум, калциум, магнезиум, фосфор, железо, манган). Содржи шеќер, овошни киселини, фосфорна киселина, танини, влакна, протеини и други материи кои имаат благотворно делување на нашето здравје. ...

Повеќе »

Здравје во чаша – сок од свежо цедено овошје

Свежо цедените сокови од овошје се најдобар извор на витамини и хранливи материи кои го чистат организмот, даваат енергија и регенерираат. Го снабдуваат организмот со потребните ензими, минерали и други материи потребни за зголемувањето на виталноста на организмот. Јаболко – сокот од јаболко го чисти организмот, тој благопријатно делува на цел систем. Богат е со витамини А и Ц. Овој ...

Повеќе »