Почетна / Архива на ознаки: фитнес

Архива на ознаки: фитнес

Дали треба да се внесува храна после тренинг?

Постои голема заблуда мегу луѓето дека не треба да се јаде веднаш после тренинг. Тоа е сосема погрешно! Најдобро е да јадете колку што е можно побрзо после тренингот. Ако чекате многу долго, вашето тело ке ја складира храната како масти наместо да ги “нахрани” мускулите. Препорачливо е да имате мал оброк веднаш после тренингот (околу 30минути). Тој период се ...

Повеќе »

Предности зошто да изберете личен тренер

Пред се персоналниот тренинг е создаден да за краток период ги постигнете посакуваните резултати, без разлика дали станува збор за намалување на несаканите килограми, стекнување на тежина или дефинирање, тренерот ќе ви даде најдобри инструкции за тоа. Тренерот целосно се прилагодува на вас, правејќи идеална програма само за вас, која целосно ви одговара. Една работа што треба да ја разбере ...

Повеќе »

Трансформирајте го вашето тело засекогаш!

Трансформирајте го вашето тело засекогаш! Одлуката за конечно започнување на нова фитнес рутина е веројатно најтешка. Oдлучноста и упорноста се единствениот начин за постигнување на резултатите кои ги сакате. -Поставете си цел и план Една од најважните работи кои треба да ги направите е да си поставите цел која сакате да ја постигнете. Внимавајте целта да биде остварлива, мерлива и ...

Повеќе »

Неколку вежби за истегнување!

Правилното истегнување ќе ја зголеми вашата флексибилност и ќе го намали ризикот од повреди при зголемена физичка активност на лигаментите и мускулните ткива. Овај водич низ неколку слики покажува различни техники за подобрување на вашата рутина за истегнување.    

Повеќе »

3 едноставни вежби за слаб струк

Со три едноставни вежби за струк и областа околу стомакот ќе ги согорите вишокот на килограми, и ќе се осеќате позадоволни. 1. Зајакнување на горните стомачни мускули Легнете на подот. Повлечете ги стапалата поблиску до себе и ставете ги рацете позади главата. Подигнете се така да лактите ви ги допираат колковите. Повторете ја вежбата во две серии по 15 минути, ...

Повеќе »

5 најдобри оброци после вежбање

Напредните вежбачи добро знаат колку е важен изборот на храна кој ќе го конзумираат после тренингот, но повеќето активни луѓе е понатаму не придаваат големо значење на тоа. Сепак, ако сакате најдобри резултати треба да се задржите на одредени намирници. 1. Цвекло Овај необичен зеленчук има црвен пигмент бетацијанин, кој е одличен антиоксидант, помага за пренос на кислород во мускулите ...

Повеќе »

9 вежби за цврсти и обликувани раце

Подобрете го вашиот бицепс, трицепс и рамена со овие поврзани вежби Како овој трениг работи? „Не ви треба фенси опрема, за да имате силни обликувани раце и рамена,“ вели тренерот Тод Дуркин кој ја создаде оваа 360 рутински тонирана вежба за рака, исклучиво за фитнес. „Само ти требаат правилните потези“. Потребни реквизити за овие вежби ви  се : тегови до ...

Повеќе »

Ослабете на здрав начин со помош на зелено кафе и редовно вежбање

Рецептот за слабеење е едноставен – здрава исхрана, редовно вежбање и истрајност во својата цел ќе ве доведат до  траен резултат. Консумирајте, Green Coffee Diet Support (Зелено кафе) 1 капсула 1-2 пати 30 минути пред оброк. И одвоете барем 15-30 минути дневно за физичка активност, па ќе бидете навистина изненадени од постигнатиот ефект.Тоа е тајната на многу холивудски ѕвезди, кои ...

Повеќе »

Диамнонд склекови

Кога ќе ги правите дијаманд склековите телото се поставува во прилично слична положба како и регуларните склекови. Разликата е во тоа што кај дијаманд склековите долниот дел од телото треба да биде во висина над рамената и притоа треба да се вложи поголем напор со рацете. Кога започнувате да ги правите дијаманд склековите рацете треба да бидат поставени точно под ...

Повеќе »

Стој на раце

Стоењето на раце претставува симетрична вежба. Можеби на почетокот изгледа тешка и невозможна за изведување, меѓутоа доколку се вложи труд и време ќе се уверите дека не е така. Започнете со правење стој на раце со поддршка на ѕид од три до пет серии во времетраење од пет до десет секунди. Нормална појава е како почетник да осетите тресење на ...

Повеќе »