Почетна / Архива на ознаки: Добра Вода

Архива на ознаки: Добра Вода

8 работи за водата кои сигурно не ги знаевте

Во лажичка вода има толку молекули колку што има лажички вода во Атлантикот. Атлантскиот океан брои 23% вкупна површина морска вода, додека Тихиот океан 48%. Бизоните никако не можат да потонат без разлика колку се тешки. Нивната глава, грб и опашка секогаш се над вода. Едно од чудата што доведе до канонизација на Св. Брижит во Ирска во 16 век ...

Повеќе »

ТОП 5 ПРИЧИНИ ЗОШТО ВОДАТА Е ВАЖНА ЗА СЕКОЈДНЕВНИОТ ЖИВОТ

Според последните истражувања кои светските научници ги прават, водата освен што има суштинско значење за животот на човекот, тие избраа неколку причини заради кои пиењето вода е важно и решава проблеми врзани со здравјето. 1. Го штити срцето Пиењето на поголема количина вода може да помогне во спречување на срцев удар. 2. Ја подобрува работата на мозокот Водата обезбедува на мозокот повеќе ...

Повеќе »

Рецепти за детоксификација со вода

  – 1 сецкан лимон, 1 сецкан зелен лимон, 1/2 краставица, бокал Добра вода   – 50гр малини, 1 сецкан лимон, 8 ливчиња минт, Бокал Добра вода – 50гр боровинки, 1 сецкан лимон, 1 сецкан грејпфрут, бокал Добра вода    

Повеќе »

Во кое време од денот е најдобро да пиете вода?

Пијте вода штом ќе станете од спиење Напијте се чаша вода веднаш штом ќе се разбудите за да му дадете дознаење на вашето тело дека е време да започне со активна работа. На циркулаторниот систем му е потребна течност за да се ослободи од слободните радикали и остатоците од изгорените калории кои биле икористени од метаболизмот за време на ноќта. ...

Повеќе »

Придобивки од конзумирање на вода со лимон

Многу нутриционисти сметаат дека пиењето вода со лимон може значително да влијае врз намалување на телесната тежина. Ова не е уште еден мит за слабеење, напротив тоа е реалност. Конзумирањето на вода со лимон навистина помага во слабеењето, а исто така помага и во исфрлање на токсините од телото, ја зголемува енергијата и ја чисти кожата. Пиењето вода со лимон ...

Повеќе »