Почетна / Архива на ознаки: дијабетичари

Архива на ознаки: дијабетичари

Јагодите се убавина и здравје

Јагоди – здравствени придобивки Јагодите се богати со витамин Ц, каротен, фолна киселина и железо. Антиоксидантите кои ги содржат помагаат за превенции на Алцхајмеровата болест и за заштита на кардиоваскуларниот систем. Витаминот Ц кој овозможува еластичност на крвните садови е добар за имунитетот. Срцето ги сака јагодите. Ова овошје во една порција содржи 134mg калиум. Исто така го алкализира организмот. ...

Повеќе »

Боранија, идеален продукт за дијабетичари

Покрај тоа што го регулира нивото на шеќерот во крвта, овој зеченчук исто така ги чува видот и здравјето на коските. Освен што содржи моќни антиоксиданси како што се витамин Ц и бета-каротин, во составот на боранијата влегува и манган, кој е важен за разни хемиски процеси во организмот, вклучувајќи разложување на холестеролот, јаглените хидрати, протеини, а вклучен е и ...

Повеќе »

КРАТКИ И ЈАСНИ СОВЕТИ ЗА ИСХРАНА НА ДИЈАБЕТИЧАРИ

  Јадете секогаш во исто време и контролирајте го нивото на шеќерот во крвта. Јадете 5 овошја и 5 зеленчуци дневно затоа што нивните влакна позитивно влијаат врз здравјето на дијабетичарите: ја забрзуваат апсорпцијата на гликоза во крвта и цревата. Концентрирајте се на лиснатиот зеленчук, супи и сокови од зеленчук. Во Вашата исхрана вклучете го доматот, краставиците, морковите, лукот, спанаќот, ...

Повеќе »