Почетна / Архива на ознаки: диета

Архива на ознаки: диета

Популарната диета на Жан Митрев

Кардиологот Жан Митрев за своите пациенти, но и здравите луѓе кои сакаат да ослабат, осмисли посебен план на исхрана со кој за само седум дена се слабеат и до 10 килограми, доколку во својата дневна рутина воведете барем 30 минути физичка активност. Појадокот за секој ден е ист: 1 овошје (портокал, круша, праска, било што освен грозје и банана).  ПРВ ...

Повеќе »

Вегетаријански бургер во кој и обожавателите на месо ќе уживаат

Постои ли некој кој не обожава сендвичи? Брзи се за подготовка, може да се прават со најразлични комбинации, да се потпекуваат, тостираат или да се подготват во врап верзија  – за нив секогаш сме расположени кога не ни се чека да подготвуваме комплицирани оброци. Здрава алтернатива на класичниот бургер секогаш има. Еве како да подготвите вегетаријански бургер со црн грав. ...

Повеќе »

Кокосово масло за слабеење

Кокосовото масло иако е одамна добро познато како состојка достапна впо поголемиот дел од козметчките препарати кои ги користиме постојано : кремови, гелови за туширање, путери за тело, па дури и во омилените кармини и балсами за усни одлично е и како додаток на исхраната. Кокосовото масло ја омекнува кожата и може само по себе да се користи како путер ...

Повеќе »

Ова е причината зошто многу од диетите се неуспешни… Slim Line открива како да ја намалите или одржите телесната тежина!

Можеби сте запознати, а можеби и не, но постојат непишани правила врзани за губењето на килограмите. Според бројни истражувања, прво правило за губење на килограмите е да го намалите внесот на калории. Т.е  да создадете нивен дефицит на одреден временски период. Запомнете, ако на организмот му дадете повеќе калории отколку што се потребни, тој ги складира во масти и вие ...

Повеќе »

Домашни безглутенски диетални тестенини

Диетата без глутен е одлична за секој од нас не само за лицата кои имаат интолеранција на истиот. Доколку никогаш не сте подготвувале домашни тестенини а посебно не здрави тогаш врреме е да го испробате овој прелесен рецепт за две лица или пак за два оброци за едно лице. Доколку сакате да направите за повеќе лица, дуплирајте ги состојките соодветно ...

Повеќе »

Најздравиот домашен леб без брашно со јатки и семки

Рецептот е доволен за 1 векна Состојки: 1 шоља / 135g семки од сончоглед (претходно печени) ½ шоља / 90g ленено семе ½ шоља / 65g бадеми и лешници (претходно печени) 1 ½ шољи/ 145g овесни снегулки 2 лачици чиа семе 4 лажици афионово семе 1 лажица ситна сол 1 лажица јаворов сируп (за диети без шеќер додадете стевиа) 3 Tлажици стопено кокосово масло или маслиново масло ...

Повеќе »

Бомбици со кокос и бадеми – вкусен диетален десерт

Дали чуствувате грижа на совест секој пат кога пробувате нешто благо? Доколку сте љубители да си каснете нешто благо секогаш постојат поздрави верзии на вашиот омилен десерт, што во основа би вклучило поздрави намирници, помалку шеќер и секако одличен вкус. Потребни состојки: – 50 грама мелени бадеми; – 200 грама кокос; – 1 лажица јаворов сируп; – 1 лажица сок од ...

Повеќе »

Напиток со ленено семе кој ги топи килограмите и воедно го чисти организмот

Од лененото семе се прави напиток кој помага на здрав начин да се изгубат вишокот на килограми, а притоа помага и во одржувањето на посакуваната телесна тежина. Препорачан од многу нутриционисти, овој напиток е одличен и корисен за луѓето кои страдаат од гастритис, чир на желудник, хемороиди и честа тврда и нерегуларна столица. Зошто е тоа така? Лененото семе помага ...

Повеќе »

Лосос – вкусен, здрав и диетален оброк

Лососот кај нас е поретко употребувана риба. Таа е една од најздравите риби која се препорачува барем еднаш неделно во менито. Богата е со омега масни киселини добри за срцето. Често се користи и во диети како замена за месо и гарантира здраво и лесно слабеење. Доста заситува и е доста месеста а ќе ја препознаете по незината карактеристична нежно ...

Повеќе »

Диета со Зелено кафе- рецепт за витко тело

Со летото веќе на самиот праг, доколку веќе не сте започнале време е да се подготвите за да бидете во топ форма за претстоечката летна сезона која воедно е и сезона на одмори. Доколку сеуште не сте започнале да правите диети и да вежбате, не чекајте го последниот миг за да правите неефикасни и исцрпувачки диети во период од 10 ...

Повеќе »