Почетна / Архива на ознаки: детокс

Архива на ознаки: детокс

Што ќе му се случи на вашето тело доколку пиете топла вода измешана со куркума во период од една недeла?

Куркумата е добро позната јужно-азиска зачинска билка која започна да се користи и на Запад во последните години поради гоемите бројни здравстрвени ефекти. Дали знаевте дека таа може да ја подобри работата на џигерот и мозокот? Овој зачин се користел со векови како лек за болестите на џигерот. Меѓутоа ескпертите започнале да ги испитуваат здравствените ефекти научно-докажано изминатите 20 години. ...

Повеќе »

Сте подготвиле ли Детокс салата ? Еве и рецепт…

Дали сте подготвени за детокс пред лето? Ви ја преставуваме детокс салатата – еден од најпопуларните трендови во здравата исхрана. Време на подготовка 30 минути Состојки Вегетаријанска , Без глуен, Палео, 6 порции Состојки: 2 шолји брокула 1 шолја моркови 2 страка целер и 1 карфиол од средна големина 1 лажица свеж мелен ѓумбир 1 шолја ситно исецкан магдонос 1/3 шолја суво грозје 2 ...

Повеќе »

Еликсир за домашен детокс: зелен чај со јаболкова киселина

Зелениот чај во комбинација со јаболкова киселина е одличен за подобрување на имунитетот и детокс на организмот… Состојки: 1 лажица јаболкова киселина 1 шоља зелен чај лимонов сок лажица мед мала кришка ѓумбир прстофат цејлонски цимет Подготовка: Подгответе шолја зелен чај и во неа измешајте ги сите останати состојки. Колку подолго го оставите ѓумбирот во чајот, толку посилен ќе биде вкусот на ...

Повеќе »

Вкусно смути со Spirulina Pacifica

Драги фанови, со доаѓањето на пролетта време е да започнеме со чистењето на насобраните токсини од своето тело, да започнеме повеќе да се движиме, да печашиме, да јадеме свежи намирници и почесто да се смееме. За добриот имунитет доста важен е начинот на исхрана, затоа во соработка со нашите пријатели Тримекс, денес ви подготвивме вкусно смути со Спирулина кое ќе ...

Повеќе »

Пролетна 7 дневна детокс програма за чистење на вашиот организам

Што е детокс? Детокс претставува исфрлање односно чистење на токсините од телото. Доколку повремено применувате детоксикација ќе овозможите свеж изглед на вашата кожа, ќе ги зголемите нивоата на енергија во телото, ќе ја подобриуте својата дигестија а во целиот тој процес ќе симнете и дел од вишокот  килограми. Иако процесот на детокс можеби изгледа како некоја строга диета која забранува ...

Повеќе »

Детокс наспроти чистење – Која е разликата?

Зборовите детокс или чистење често ги употребуваме во иста конотација, но тие имаат различно значење. Што подразбираме под детокс? Целта на детоксот е да ги елиминира токсините од телото претворајќи ги во отпад кој го исфрламе (од пушење цигари, хемикалии, тешки метали и други еколошки елементи). Особено важно е да се изврши детоксификација и да се исчистат патиштата на главниот ...

Повеќе »

Детокс смути – за чистење на организмот по празниците

Време е да направите детоксикација на организмот по прејадувањето од празниците. Ова е моќно смути со кое успешно ќе го започнете своето патување кон здрав начин на живот. Потребни состојки: 1 големо зелено јаболко (Муцо) 1 зрела банана 1 краставица 1 шолја листови од спанаќ 1/2 шолја вода со свежи исцеден сок од лимон/лимета 1 лажица Спирулина Состојките се блендираат ...

Повеќе »

Кремаста детокс супа со Spirulina

Можете да ја направите оваа сирова супа во блендерот само за неколку минути. Секоја од состојките има одлични медицински цели за подобрување на имунитетот. Содржи деликатна кремаста текстура и интересен вкус. консумирајте 1 чаша дневно за најдобри резултати, дупата подгответе ја и ставете ја во фридижер и чувајте ја до 3 дена. Потребни состојки: – 1  пасирано поголемо авокадо – ...

Повеќе »