Почетна / Архива на ознаки: дебелина

Архива на ознаки: дебелина

Ова е причината зошто многу од диетите се неуспешни… Slim Line открива како да ја намалите или одржите телесната тежина!

Можеби сте запознати, а можеби и не, но постојат непишани правила врзани за губењето на килограмите. Според бројни истражувања, прво правило за губење на килограмите е да го намалите внесот на калории. Т.е  да создадете нивен дефицит на одреден временски период. Запомнете, ако на организмот му дадете повеќе калории отколку што се потребни, тој ги складира во масти и вие ...

Повеќе »

Најдобриот појадок за смалување на бројот на килограми

Дали постои некоја намирница или чпудотворна состојка која предизвикува слабеење доколку се консумира наутро? На ова прашање постои само еден одговор: протеин Голем број на научни истражувања укажуваат на фактот дека високопротеински појадок како јајца, сланина го надминува појадокот со високасодржина јаглехидрати како житарките. Ефектот на протеинот предизвикува чувство на ситост во текот на целиот ден , а притоа не ...

Повеќе »

Во кои делови од телото најбрзо се дебелеете? Еве неколку трикови кои ќе ви помогнат да го решите тој проблем..

Во кои делови од телото најбрзо се дебелеете? Во кои делови од телото сакате да го забрзате топењето на акумулираните масти? Прифаќањето дека можеби сте ставиле некој вишок на килограми е една работа, жалењето околу тоа е друга, а превземањето на соодветни промени во стилот и начинот на живеење е трета работа. Секој од овие чекори е битен сам по ...

Повеќе »

Вистина и заблуда за млекото

Првата недоумница е – дали е во секојдневната исхрана прифтливо да се пие полномасно или млеко со помал процент на масленост. Примерот функционира. Врежано е мислењето кај голем број жени на возраст од 40 до 55 години кои се склони на дебелење дека во исхраната треба да се користи нискокалорично млеко со процент на масленост од 1 процент или потполно обезмастено ...

Повеќе »

Која количина треба детето да ја јаде?

Колку детето јаде зависи од тоа колку вие му давате. Ако на детето му сервирате поголеми порции – повеќе и ќе изеде. Ако му дозволите на детето смо да се послужи тоа ќе земе онолку колку што одговара на неговара возраст и величина. Кога на детето му сервирате дупла количина на храна, во однос на неговата соодветна количина според возраст ...

Повеќе »

Внимавате на исхраната а сепак се дебелите? Еве и зошто…

Дали досега сте слушнале дека спиењето може да влијае на бројот на зголемување на килограмите? Еве што научниците кажуваат… Истражувањата откриле дека за дебелината не е одговорен само бројот на саати поминати во кревет, туку и квалитетот на самиот сон. Истражувачите извршиле два експерименти, каде најпрво вршеле следење, а потоа правеле анализи поврзани со спиењето и исхраната кај 184 жени. ...

Повеќе »

Како да го победите високиот крвен притисок?

Високиот притисок може да го оштети вашето здравје на долгорочен план- доведува до срцеви заболувања, откажување на бубрезите и други озбилни здравствени проблеми. Затоа, многу е важно да го држите под контрола. Пазете на тежината Идеалната тежина е секако основа за нормалниот притисок. Дебелината доведува до покачување на крвниот притисок. Доколку имате неколку килограми вишок, направете здрав план на исхрана ...

Повеќе »

Тренирате, но не слабеете? Еве во што е проблемот!

Напорно тренирате, но не сте задоволни со резултатите, а плус килограмите никако да се “стопат”. Ново истражување покажало зошто напорниот тренинг во теретана секогаш не резултира со губење на килограмите. Одговорот се крие во погрешната храна што ја јадете после тренингот или во погрешната процена за согорени калории. Едно истражување покажа дека и покрај зголемената физичка активност на Американците, епидемијата ...

Повеќе »