Почетна / Архива на ознаки: боровинки

Архива на ознаки: боровинки

Ги спречува и третира инфекциите на уринарниот тракт

Боровинките се најпознати во помагање, спречување или лекување на инфекциите на уринарниот тракт . Овие инфекции се околу педесет пати почести кај жените отколку кај мажите, пред се заради локацијата на уретрата на жената. Може да влијаат на кој било дел од уринарниот тракт, но најчесто се јавуваат кај мочниот меур (како цистит). Секоја година се проценува дека има над ...

Повеќе »

Лесен, едноставен и вкусен колач со боровинки и овес

Состојки: 1 шоља исклучиво свежи боровинки 2 шољи брашно 1 шоља кафеав шеќер 2 лажици пециво 1лажица сол 1 шоља јогурт 2 јајца 1 стапче омекнат путер 1 лажица ванила 1/2 шоља овесни снегулки Подготовка: Загрејте ја рерната на максимална температура и подмачкајте тавче за печење со путер и врз него нанесете хартија за печење Подгответе ја смесата- течната и сувата смеса ...

Повеќе »

БОРОВИНКИТЕ – АНТИОКСИДАНС БРОЈ ЕДЕН!

Боровинките како и останатите овошни бобинки, содржат витамини, минерали, диетални влакна и фито материи кои помагаат во заштитата на организмот од различни заболувања, вклучувајќи ги дури и тешките болести како што се карциноми и срцевите заболувања. При спроведувањето на најновите истражувања , боровинката е препознаена како една од најздравите плодови, благодарение на високиот ниво на антиоксиданси како во плодот така ...

Повеќе »

Храна за убавина, памет и здравје!

Во војната против стареењето често ја потценуваме моќта на здравата храна. Додека не се открие рецептот за еликсирот на младоста, правилен избор на намирници и здравиот начин на живот ќе работаат за нас.        Генот за долговечноста е идентификуван, ″лекот″ против стареењето ќе биде кога тогаш достапен, но тоа не значи дека треба да седиме со скрстени раце ...

Повеќе »

8 природни лекови против болка од Вашата кујна

Ве боли глава, заб, зглобовите, мускулите? Олеснувањето од болки многумина прво ќе ја побараат во апчињата, но и храната која секојдневно ја користиме во кујната може да делува како природен, а со самото тоа и здрав аналгетик. 1. Куркума           Куркумата помага во војната против различни видови на воспаление, хроничната болка, болниот грб и мускули, забоболка, артритис, успешно ги обновува ...

Повеќе »

Пет причини да јадете шумско овошје

Јагоди, боровинки, малини, капинки, рибизли … Вкусно и добро за Вашето здравје. Било да е замрзнато или во свежа состојба, треба редовно да ги вклучите во исхраната. 1.Војна со болестите Шумското овошје е извор на антиоксиданси, кои не штитат од заболувањата на срцето, ракот и видот. Боровинките содржат најмногу антиоксиданси од другото шумско овошје. 2.Внесувањето на витамини Една мала шолја ...

Повеќе »

Појадок за разбивање на монотонијата

Сте слушнале ли дека појадокот е најбитен, не треба да се прескокнува и од него црпите енергија за извршување на активностите во текот на целиот ден? Секогаш претпочитајте утринскиот оброк да ви биде овошен или лесен. Наш предлог е овошен микс за многу енергија и разбивање на монотонијата. Состојки: –  Balans + Јогурт – мусли – боровинки – диња Во ...

Повеќе »