Почетна / Архива на ознаки: бенефити

Архива на ознаки: бенефити

Неверојатни бенефити од користење на лушпата од банана за вашата кожа и тело

Иако можеби е едно од највкусните овошја на нашите локални пазари и сме свесни доволно за богатите нутриенти, природните шеќери во нејзиниот состав и богатството од антиоксиданси, можеби и не знаете дека бананите имаат бројни бенефити за вашата кожа исто така. Tоп 5 совети за убавина во кои можете да ја искористите лушпата од бананата и максимално да уживате вонејзините ...

Повеќе »

Бенефиции врз човековото здравје од консумирањето на маслинки

Дали сте забележале како повеќето препарати за убавина и здравје се на основа на маслинки и маслиново масло? Маслиновото масло е познато по своите својства за длабоко потхранување на кожата, незина регенерација и освежување. Тоа игра значајна улога при секојдневната исхрана како здрава алтернатива и прв избор при здрава исхрана. Маслинките се моќен и вкусен плод кој може да му обезбеди на ...

Повеќе »

Дуња, кралица на есента!

Дуњата е преполна со витамини и минерали, додека семките содржат дури 15% масло и големи количества на важната состојка амигдалин, односно витаминот Б17.  Дуњата потекнува од југозападна Азија, односно од Иран и Анадолија, а самоникла се јавува во средната Европа под име ″сидонијска круша″. Има златно жолта боја, тврд плод со горчливо кисел вкус. Грците ја обожавале и кај нив ...

Повеќе »