Почетна / Архива на ознаки: банана

Архива на ознаки: банана

Неверојатни бенефити од користење на лушпата од банана за вашата кожа и тело

Иако можеби е едно од највкусните овошја на нашите локални пазари и сме свесни доволно за богатите нутриенти, природните шеќери во нејзиниот состав и богатството од антиоксиданси, можеби и не знаете дека бананите имаат бројни бенефити за вашата кожа исто така. Tоп 5 совети за убавина во кои можете да ја искористите лушпата од бананата и максимално да уживате вонејзините ...

Повеќе »

Bananer- spirulina смути

Spirulina се смета за суперхрана поради својата нутритивна содржина. Со додавање на само една лажичка Spirulina Pacifika  во вашиот блендер може да направите чуда во вашата исхрана. Не само што ќе направите вкусно смути, ќе го подобрите и внесот на протеини во вашата исхрана кои ќе допринесат за зголемена енергија и воедно ќе го зајакните својот имунитет. Spirulina Banan-er смути ...

Повеќе »

Frozen bannana јогурт сладолед

Порции: 4 2 замрзнати банани 1 чаша јогурт со ниска масленост/павлака 1 лажица екстракт од ванила 1 лажица мед 6 излупени суви сливи Иситенети карамелизирани јатки 1. Комбинирајте ги сите состојки во блендер и мешајте додека не стане хомогена смесата 2.Префрлете ја содржината во сад со капак и оставете во фридижер мин 4 часа.    

Повеќе »

Рецепт за Смути кој ова лето ќе ви даде енергија

Во текот на летните месеци, под влијание на високите летни температури нашето тело губи повеќе течности од вообичаено. Внесот на течности во телото е многу битен за одржување на балансот на организамот и неговото правилно функционирање. За да се чувствувате подобри, поенергични, полни со елан, денес Ви нудиме вкусен рецепт за Смути со банана, киви и Spirulina Pacifica. Ова вкусно ...

Повеќе »

Здрава и вкусна напивка од банана

Бананите се едноставни за готвење, здрави се и имаат мек, кремаст и тропски вкус. Сезоната на бананите е од јануари до април, но ова овошје достапно е во супермаркетите во текот на целата година. Кога ги избирате банани идеални се оние кои се потполно жолти, со некоја кафеава дамка. Избегнувајте ги оние со поголеми дамки. Бананите можете да ги чувате ...

Повеќе »

Банана – овошје со кое е најдобро да го започнете и да го завршите денот

Бананата е најдобар појадок за сите оние кои сакаат подоцна да го јадат утринскиот појадок. Ова жолто овошје (посебно кога е зрело) е најбогат извор на резистентен скроб, благодарение на кој подолго ќе се чувствувате сито. Одличен се извор на енергија, помагаат во војната против депресија, најдобро се овошје за време на ПМС и исто така бананите се добри за ...

Повеќе »

Пет проблеми кои бананата ги решава подобро од таблети!

Трите видови шеќер и обилната содржина на влакна се причина заради која бананата брзопотезно дава енергија или е нејзин извор. Освен хранливите вредности докажана е нејзината моќ во отстранување на бројните тегоби поради кои најчесто посегнуваме по таблети… 1.Подуеност и тврда столица Бананите содржат пектин, кој го забрзува варењето и го поттикнува исфрлувањето на токсините и тешките метали од телото. ...

Повеќе »

Слабеење со помош на банана

Витамините се многу важни за вкупното здравје на наш организам. Одржуваат потребен ниво на хемоглобин, ензими, белковини, минерали и шеќер во крвниот систем. Витамините се важни за развој и здравје на коските, забите, мускулите, косата, кожата и нервниот систем. Активно учествуваат во заштитата на срцето а помагаат и кај ослободувањето на енергија од храната. Едно од овошјата кое содржи големо ...

Повеќе »

Храна која ќе го смири осетливиот желудник

Осетливиот желудник е термин кој може да опише низа гастроинтестинални симптоми, од мачнини, проблеми во варењето на храната, подуеност и грчеви, а понекогаш дури и пролив. Што тогаш да јадете? Во случај на гастроентеритис, откако повраќањето ќе престане треба полека да воведувате цврста храна – прво јадете пире од банана, потоа ориз, а потоа јаболко па конечно тост. Пире од ...

Повеќе »

Зошто е подобро да јадете ладен компир и зелена банана

Затоа што мислите на вашето здравје, морковите ги готвите на пареа, изладените компири ги фрлате бидејќи ви се сомнителни, или тестенините често заборавате на време да ги тргните од оган па се преваруваат? Стручњаците веруваат дека вие можете и подобро. Ладен компир Штом се сварат, клетките на скробот во компирот набабруваат и почнуваат да се распаѓаат, со што и полесно ...

Повеќе »