Почетна / Архива на ознаки: балансирана исхрана

Архива на ознаки: балансирана исхрана

Храна која ќе ви помогне подобро да спиете

Храната е лек доколку се консумира умерено и во вистинско време се консумираат соодветни намирници. Наша препорака е намирниците да се консумираат 2 часа минимум пред спиење со цел да имате уште помирен и полесен сон. Доколку мака мачите да заспиете еве кои намирници ќе ви поогнат да имате подобар сон. 1.Чаша топло млеко 2. Мед 3. Банана 4. Јатки ...

Повеќе »

Вкусен и екстра здрав вегански намаз за балансирана диета

Доколку сакате да се храните здраво и квалитетно ви препорачуваме да ги испробате овој вкусен намаз. За него потребни ви се следните состојки: – 2 средни авокада (излупени и исецкани на ситни коцки) – 2 лажици добро изблендиран сусам претходно потпечен – 1 сок од цеден лимон -сок од цедена лимета – 2 домати – 1 мал исецкан ситно кромид ...

Повеќе »

Енергетско смути со цимет и Spirulina Pacifika

-1 лажица Спирулина Пацифика во прав – 2 банани исецкани на кругови – 1 круша – 1 шоља оризово млеко – 1 зелено јаболко, претходно излупено и исецкано на коцки – Додадете замрзната брусница или аронија, – Додадете половина лажичка цимет Состојките се блендираат на средна брзина додека се добие хомогена смеса и се служат додека се свежо изблендирани затоа ...

Повеќе »