Почетна / Архива на ознаки: Бадник

Архива на ознаки: Бадник

Бадникова погача со паричка

На Бадник, пред изгревањето на сонцето на Балканот постои традиција за месење на погача. Погачата се меси од бело брашно, со вода, без квасец. Погачата се добива од непарен број на развлечени листови на кори од тесто во кои се обвиткува една метална паричка. Најчест рецепт за Бадниковата погача Во 350 gr млака вода се раствара лажичка шеќер и две ...

Повеќе »

Бадникова посна трпеза – кај и да си за Бадник дома да си!

Македонскиот народ со голема и почит и традиција со векови наназад го празнува Божик, кој започнува да се слави со Бадник, денот пред Божик. По традиционалните обичаи за Бадник  целото семејството се собира на традиционалната вечера. Старите уште велат, кај  да си за Бадник дома да си! Бадник или Коледе, според христијанската традиција, се нарекува денот пред роденденот на Исус ...

Повеќе »

ДЕНЕС Е БАДНИК, УТРЕ Е БОЖИК!

Македонскиот народ со големо внимание и почит го празнува Божик, кој започнува да се слави со Бадник, денот пред Божик. Со традиционалните песни за Коледе најмладите веќе утрово почнаа да го најавуваат денот пред големиот Христијански празник – Православен Божиќ. По обичај во најголем дел од местата ширум земјава вечерва со најблиските соседи се играше околу топлото огниште ( кое ...

Повеќе »