Почетна / Рецепти / Спирулина и чиа пудинг

Спирулина и чиа пудинг

Spirulina – чиа пудинг моќен појадок до максиимум. Кремаст и сладок пудинг со одлични нутритивни врендости за да ви ја деде потребната енергија за активниот ден кој следи…

Вегетаријански рецепт, не содржи глутен

Потребни состојки:

  • 1 мало излупено авокадо без семка
  • 1 банана
  • 1 рака замрзнати (малинки боровинки или аронија)
  • 1/2 лажица Spirulina Pacifika
  • 3 лажици чиа семе
  • 200 ml млеко

    Состојките се мешаат во блендер , измешани се остваат во фридижер половина час додека да нарасне чиа семето. Се служат како појадок или ручек- препорачливо е појадок.

    Извор: Nutrex

Проверете и

Креативни и здрави оброци јајце +пиперка- совршена комбинација

Во овој период од годината црвените пиперки се одличен додаток на секој ваш оброк. Па ...