Почетна / Рецепти / СОС ОД БУКОВКИ – ИДЕАЛЕН ДОДАТОК СО МЕСО, КОМПИР, ОРИЗ, КНЕДЛИ …

СОС ОД БУКОВКИ – ИДЕАЛЕН ДОДАТОК СО МЕСО, КОМПИР, ОРИЗ, КНЕДЛИ …

Сос од буковки е со богат вкус и мирис и ќе ги воодушеви љубителите на добар залак.

Состојки: 1 кромид, 5 лажици масло, 3 чешниња лук, 600 грама буковки, 3 лажици кисела павлака, 1 лажица трошки, половина лажица вегета, 2 лажици сенф, магдонос, ким, црна пипер, 1 децилитар бело вино.

Подготовка: Измијте ги и исечкајте ги буковките и пржете ги заедно со ситно исечканиот кромид, додадете ја вегетата, црната пипер и павлаката и пржете се заедно на тивок оган 15 минути. Потоа додадете ги трошките, исечканиот лук, сенф, магдонос, ким и павлаката. Кога се убаво ќе се испржи тогаш додадете го белото вино и по потреба сол. Овој сос е идеален додаток уз месо, орис, компири, пасти, кнедли…

Добар апетит!

Проверете и

Креативни и здрави оброци јајце +пиперка- совршена комбинација

Во овој период од годината црвените пиперки се одличен додаток на секој ваш оброк. Па ...