Почетна / Рецепти / Сорбе од манго и диња – разладувачко овошно уживање

Сорбе од манго и диња – разладувачко овошно уживање

Потребни состојки:
– 4 лажици шеќер
– 1 шоља вода
– 2 парчиња манго излупени и без семка
– диња , излупена и исчистена од семки
– сок од 1 портокал
– сок од еден исцеден лимон и исрендана кора од лимонот

* Секое сорбе подготвувајте го во различен сад

Подготовка на сорбе од манго:
Мангото изблендирајте го
Додадете му 2 лажици шеќер и половина шоља вода.
На добиеното пире додадете му го сокот од портокал.
Замрзнете го 3-4 чаша.

Подготовка на сорбе од диња:
Повторете ја истата постапка, само во садот со дињата додајте лимон.

Послужете ги во заеднички сад со бисквит.
Уживајте!
parfe.fw

Проверете и

Креативни и здрави оброци јајце +пиперка- совршена комбинација

Во овој период од годината црвените пиперки се одличен додаток на секој ваш оброк. Па ...