Почетна / Здравје и исхрана / Сок од домати за одлично здравје!

Сок од домати за одлично здравје!

Доматот најчесто се користи за салати, чорби или сосови, но и како сок. Дали знаевте дека сок од домати е најхранлив од сите други сокови?

Сок од домати е богат со минерали, железо, магнезиум, фосфор и со витамини: А, К, Б1, Б2, Б3, Б5 и Б6. Веќе спомнатите витамини и минерали се корисни за здравјето а ефикасно ја штитат кожата и косата. Кога правете сок користете свежи домати. Ликопен кој е присутен во сокот од домати го намалува ризикот од ракот на простатата. Количество на вода и влакна во доматот е извонредно корисно за дебелото црево.

Ким сок од домати безконзерванси

Сок од домати позитивно делува на личности кои патат од опстипација и дијареја.

Стручњаците потврдуваат дека сок од домати го намалува нивото на вкупниот холестерол, како и да содржи влакна кои го намалуваат нивото на лошиот холестерол.

Сокот содржи и ниацин кој е ефикасен војната на високиот ниво на холестерол. Антиоксидансите кои се присутни во сокот од домати помагаат во превенцијата од дијабетес, астма и болестите на срцето.

Проверете и

CoQ10 – ПОДДРШКА ЗА ЗДРАВ СРЦЕВ МУСКУЛ И ПОВЕЌЕ ЕНЕРГИЈА ЗА ОРГАНИЗМОТ

Што е CoQ10? Коензимот Q10 е природен нутриент есенцијален за живот и здравје на секоја ...