Почетна / Диети / Слабеење во лето со помош на зелено кафе

Слабеење во лето со помош на зелено кафе

Како ефективно да ги намалите килограмите ова лето и да имате совршено тело ?
#СЛАБЕЕМЕ
ДО #ЛЕТО СО #ЗЕЛЕНО КАФЕ#GREEN COFFEE DIETSUPPORT беше наименувана 30 дневната кампања на GreenCofee Diet Support со кој покрај едукацијата за производот споделувани беа и одлични совети за слабеење.

Овој одличен производ гарантира слабеење но затоа пак потребна е и посветеност од ваша страна во поглед на исхраната, физичката активност и волјата за фит тело.
Не постои магична формула која ќе ви обезбеди совршено тело без нималку грижа за истото.

Да започнеме со првите 10 совети:

1. Честото седење, недоволната физичка активност како и консумацијата на храна богата со шеќери и јаглехидрати како брза храна се причина број 1 за појава на дебелеење.

Совет бр1: За да бидете во фит форма, покрај зеленото кафе практикувајте 30 минутно возење велосипед по работните обврски. Опуштете ги нозете и уживајте!
2 3

2. Со што побрзо се слабее со здрава храна или фитнес?

Здравата храна е клучот за добар изглед и здрав организам.
Доколку е потребно да тргнете од некаде започнете со менување на своите навики во исхраната. Консумирајтее повеќе свежа храна, барем порција овошје и порција зеленчук (мин 5 продукти).

Фитнесот е добар за одржување на фигурата, за подобрување на циркулацијата во телото.Со фитнес може да се слабее, но доколку не се променат лошите навики во исхраната само фитнес нема да предизвика драстични промени во физичкиот изглед.

Совет за фитнес: Бројте ги калориите, трошете повеќе калории отколку што консумирате.

Совет за слебеење со здрава исхрана: Започнете го својот ден со 2 исти овошки, својот појадок јадете го сиров, а месото консумирајте го печено или варено во комбинација со салата.

4 5

3.Каков тип на пијалоци се пијат за време на диета?
Хидратацијата е особено важна за нашето тело без разлика дали сме или не сме на диета. Целокупното тело и неговите составни делови составени се од 75-80% од вода, затоа потребно е надополнување на загубените количини на вода во текот на денот. Водата е важна при трошење на калориите и чистење на токсините од телото. Пијте од 1.5 -3 литри дневно вода , ќе се чувствувате свежно, одморено, а и вашата кожа ќе изгледа подмладена и хидрирана.

Покрај водата големо влијание има и кафето како диурретик при диети.Од чаеви добро е да се консумира чај од нане, мента, ѓумбир или пак зелен чај затоа што имаат одлични ефекти при за слабеење но и регулирање на дигестијата.

Избегнувајте газирани, засладени и енергетски пијалоци и пијалоци со вештачки бои, тие се доста калорични и богати со шеќери.

4. Што се консумира по будењето за забрзан метаболизам?
За побрзо слабеење започнете го своето утро со цитрусно овошје (лимон, лимета, портокал, грејпфрут, цитрон). Изедете 2 овошки, исцедете ги во топла вода со малку мед (за да не му штетат на желудникот) или пак исцедете во соковник.

Цитрусното овошје е одличен поттикнувач на процесот на слабеење покрај зеленото кафе.
Консумирајте барем едно цитрусно овошје дневно во комбинација со умерена исхрана и за период од два месеци ќе забележите дека вашите килограми не се покачуваат.

Рецепт бр1. за напиток за слабеење:
– 1 голем исцеден грејпфрут
– 1.5 l зовриена вода
– прстофат цимет
– свежо нане или мента
– 1- 2 лажички мед

Состојките се оставаат во водата преку ноќ со капак.
Содржината се истура во бокал и се пие во текот на денот.

Рецепт бр2. за напиток за слабеење
– 2 литри ладна вода
– 1 лажичка свежо изрендан ѓумбир
– 1 краставица исецкана на парчиња
– 1 среден лимон исецкан на парчиња
– 5-10 ливчиња мента/ нане

Состојките се оставаат во еден бокал да престојат преку ноќ.
Напитокот се пие пред секој оброк, исто така наутро после будење и навечер пред спиење.

Рецепт б.3 за напиток за слабеење
– 1 литар зовриена вода
– 1 лимон/лимета
– 1 лажичка мед

Напитокот се добива откако убаво ќе отстојат состојките, се пие топол или ладен. поради абразивното дејство на лимонот врз забите се нагалсува дека овој напиток е добро да се консумира со цевка.

6 7

5.Протеините можат да ви помогнат во процесот на слабеење
1.Протеинот побрзо ве заситува и со тоа не внесувате дополнителни калории
На почетокот на секоја диета протеинот е многу важен затоа што побавно се вари но и помага да се чувствувате сити подолго.

2. Протеинот согорува поголем дел од вашата енергија. Протеинот има термички ефект врз храната ((TEF) – енергија која ни е потребна за да ја свариме храната во ситни абрсопциони елементи). Протеинот има висок степен на (TEF)за разлика од јаглехидратите и мастите што означува дека повеќе енергија од вашето тело ќе се троши (повеќе калории од внесената исхрана) ќе се истрошат за да се обработи протеинот отколку јаглехдратите.
Согорувањето на калории= слабеење

3. Го забрзува процесот на горење на мастите
Телото не може ефективно да ги ‘’стопи’’ мастите и да ги искористи како енергија за телото доколку нема помош од јаглехидратите или протеините. Кога се губи телесната тежина со помош на диета телото не само што губи масти ја губи и мускулната маса. За да се одржува мускулната маса додека се слабее потребна е и соодветна консумација на протеин.

4. Протеинот помага во обнова и развој на мускулите
За време на интензивна физичка активност или вежбање, потребите за протеини во телото се зголемуваат. Доколку вежбате интензивно ви препорачуваме пред секој тренинг да консумирате високопротеинска закуска со цел обнова и раст на мускулите.
На просечната личност потребни и се 20% од дневниот внес на калории да бидат од протеински извор.

Каков тип на храна е потребно да консумирате за да ги надокнадите потребите на вашето тело за протеини?

Протеините можат да се најдат и во растителните извори на храна но и во животинските
Најдобри извори на протеини од растително потекло се:
– Грав
– Спанаќ
– Ќељ
– Домати
– Магдонос
– Печурки
– Пиперки
– Зелка
– Брокула

Најдобри извори на протеини кај месните производи кога станува збор за диета се:
– Чисто телешко месо
– Пилешки гради
– Јајца

6.КАФЕТО Е МОЌЕН ТОПАЧ НА МАСНОТИИ
Зеленото кафе , односно екстрактот од зелено кафе е еден од најпопуларните и најприменуваните производи за слабеење на пазарот.

Која е разликата помеѓу печеното и зеленото кафе?
Екстрактот од зелено кафе содржи полифеноли и хлорогенска киселина кои се уништуваат во процесот на печењето на кафето. Тие имаат антивоспалителни дејства како и неутрализирачки дејства во орбата со штетните радикали.
Сировиот кофеин ги одделува масните киселини од мастите во телото и ги разградува.

Кофеинот од зрното на зеленото кафе помага во менаџирањето на здравата тежина без подложење на непријатни нус-појави.

Хлорогенската киселина која се содржи во голема количина во зеленото кафе помага во забрзување на метаболизмот на мастите , го контролира крвниот притисок, ја подобрува циркулацијата и помага во редуцирање на вишокот на масти. Овој екстрат помага во борбата со акумилација масти и ја превенира нивната абсорпција.

8 9

7.КОИ ПРАВИЛА Е ПОТРЕБНО ДА ГИ СЛЕДИТЕ ПРИ ЕЛИМИНАЦИЈАТА НА ВИШОКОТ НА КИЛОГРАМИ ?

1. Спијте доволно
2. Организирајте ги своите оброци
3. Јадете што е можно свежи производи без термичка обработка
4. Пијте мин. 2 литри вода дневно
5. Вежбајте, трчајте или пешачете барем 30мин. дневно
6. Јадете само кога сте гладни во мали порции
7. Фокусирајте се на вашиот мотив за слабеење
8. Не консумирајте брза храна и јадете паметно
9. Не барајте брзи диети
10. Прифатете ја промената и уживајте во новиот стил на живот

8.КОЛАЧИЊАТА, МЛЕЧНОТО ЧОКОЛАДО, КОНЗЕРВИРАНИТЕ ПРОИЗВОДИ, ЧИПСИТЕ, ГРИЦКИТЕ, СОЛЕНИТЕ ПРОИЗВОДИ НЕ СЕ ПРИЈАТЕЛИ НА ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ И ВИТКА ЛИНИЈА!

Често како меѓуоброк консумираме брзи грицки и производи кои содржат конзерванси, шеќери и адитиви. Нутритивната вредност на овие производи нема никаков бенефит врз нутритивните потреби на нашето тело.
Ваквиот тип на храна е богата со калории а со тоа и предизвикува натрупување на килограмите доколку често се консумира.

Заменете го ваквиот тип на закуски со грст јатки, грст суво или свежо овошје и зеленчук, на тој начин на вашето тело ќе му обезбедите внес на витамини и здрави масти потребни за подобро функционирање.

10 11

9.МЕНТАЛНАТА ПРИПРЕМА ЗА СЛАБЕЕЊЕ Е МНОГУ ВАЖНА!
Доколку решите да слабеете со помош на зеленото кафе бидете спремни да ги прифатите промените на вашето тело, а по консумирањето на производот да се придржувате кон здрав план на исхрана и тоа на долг рок за да ги задржите резултатите.
Исхраната по процесот на слабеење е потребно да остане балансирана за да не ги вратите килограмите, а посветеноста и физичката активност се клучеви за добриот изглед.
Ниту еден производ на пазарот не делува како магична формула, потребна е и ваша ангажираност за да се постигнат максималните резултати.

10. Зошто е добро Зеленото кафе (Green Coffee Diet support) да го консумираат и жените над 40 годишна возраст?

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ТЕЛОТО ПО 40 ТАТА ГОДИНА?

Стареењето не секогаш се значи дека е еднакво на со зголемена телесната тежина. Жените имаат тенденција да имаат повеќе килограми по оваа возраст поради намален број на активности, дејство на хормони и менопауза. Хормоналните промени можат да ја променат композицијата на телото така што таложењето и видливоста на килограмите е најголема на половината.

 

Проверете и

CoQ10 – ПОДДРШКА ЗА ЗДРАВ СРЦЕВ МУСКУЛ И ПОВЕЌЕ ЕНЕРГИЈА ЗА ОРГАНИЗМОТ

Што е CoQ10? Коензимот Q10 е природен нутриент есенцијален за живот и здравје на секоја ...