Почетна / Совети за здравје / Што треба да знаете пред да излезете на сонце?!

Што треба да знаете пред да излезете на сонце?!

Сите сакаме да имаме убав тен, но сепак знаеме колку е штетно за здравјето на нашата кожа. Повеќечасовното лежење на сонце докторите строго го забрануваат, но ако едноставно не можете да одолеете на сонцето ви предлагаме да ги проучите нашите совети до кои би требало да се придржувате!

1. Никогаш на сонце не излегувајте без заштитна крема со фактор. Тоа се однесува прошетката низ град, а особено за лежење на плажа или покрај базен. 

2. Избегнувајте сунчање помеѓу 11 и 16 часот. 

3. Заборавете на идејата “да се намачкам со маслиново масло”за да добијам подобар тен. Си играте со опасни нешта! 

4. “Ќе земам крема со помал фактор!” – ова е уште еден мит кој нема врска со вистина. Заштитниот фактор означува колку долго може да останете на сонце. Пример: Ако изгорите на сонце веднаш после 10 мин без заштита, фактор 15 ќе ви помогне на сонце да останете 150 минути на сонце, фактор 30 да бидете 300 минути на сонце итн. 

5. Нанесете крем на целото тело. Дури и на стапала, ушите, вратот – кожа е кожа! 

6. После секое капење повторно нанесете крема. 

7. Темето може да изгори па затоа ставете шешир. 

8. Не заборавајте заштита и за усните – пронајдете балсам кој исто така содржи СПФ! 

Проверете и

Ги спречува и третира инфекциите на уринарниот тракт

Боровинките се најпознати во помагање, спречување или лекување на инфекциите на уринарниот тракт . Овие ...