Почетна / Здравје и исхрана / ШТО НАЈДОБРО СЕ СОГЛАСУВА СО РИБАТА?

ШТО НАЈДОБРО СЕ СОГЛАСУВА СО РИБАТА?

Најдобар начин за подготовка на риба е варење или печење во рерната, а во лето е најдобро да се подготвува на скара. Постојат уште многу интересни комбинации со помош на кои ќе добиете вкусен и здрав појадок од риба.

Со желба да се храниме што е можно поздраво често забораваме дека постојат здрави масти кои на нашето тело и тоа како му се потребни. Кога ќе ја печете рибата, премачкајте ја со маслиново или кокосово масло и додадете ги здравите состојки како што е сувиот домат. Тоа ќе го збогати вкусот на јадењето но ќе ни даде и вредни нутритивни состојки.

Секое јадење е повкусно доколку го збогатите со зачини, па така и рибата. Освен сол и пипер, во рибата можете да додадете малку сечкан лук. Можете да експериментирате и со свежо исцедениот сок од лимон, со кора од лимон или со коријандер и црна пипер. Добра комбинација е и со свежо ренданиот ѓумбир, лук, куркума и црвена пиперка или свежо исцедениот сок од лимон, плус кората, магдонос и црна пипер. Можете да измешате копар со лук, црна пипер и црвена пиперка.

Проверете и

CoQ10 – ПОДДРШКА ЗА ЗДРАВ СРЦЕВ МУСКУЛ И ПОВЕЌЕ ЕНЕРГИЈА ЗА ОРГАНИЗМОТ

Што е CoQ10? Коензимот Q10 е природен нутриент есенцијален за живот и здравје на секоја ...