Почетна / Совети за здравје / Сакате луто? Ви преставуваме добрите страни на лутата храна

Сакате луто? Ви преставуваме добрите страни на лутата храна

Сакате луто? Ви преставуваме добрите страни на лутата храна

Секој сака понекогаш да јаде лута храна, која и тоа како има свои предности.

Помага при слабеењето

Дополнително зачинета храна доведува до намалување на телесната тежина. Истражувањата покажале дека лутите феферони содржат капсаицин, состојка која има термоген ефект, кој помага на телото да го согори вишокот на калории.

Го спречува ракот   

Истражувањата покажале дека капсаицинот во лутите феферони ги убива клетките на ракот. Овој лут зеленчук исто така помага во војната против настинки, како превенција од мозочниот удар и го спречува дебелењето.

Го штити срцето   

Лутите пиперчиња штитат од болестите на кардиоваскуларниот систем, го намалуваат ризикот од инфаркт и мозочен удар а и го намалува и штетното влијание на лошиот холестерол.

Го намалува крвниот притисок 

Научно е докажано дека лутите пиперчиња го намалуваат крвниот притисок и ги опушта крвните садови.

Ослободува од бесот  

Лутата храна го поттикнува производството на сератонин, хормон поради кој луѓето се чувствуваат добро. Поради тоа е корисна лутата храна во војната против депресија.

 

Проверете и

Ги спречува и третира инфекциите на уринарниот тракт

Боровинките се најпознати во помагање, спречување или лекување на инфекциите на уринарниот тракт . Овие ...