Почетна / Рецепти / Рецепт за вкусен и здрав лосос со чили

Рецепт за вкусен и здрав лосос со чили

Дали често консумирате риба?
Лососот е една од најздравите риби која се препорачува да се консумира барем 2-3 пати месечно. Доколку не знаете како да ја подготвите денес ви претставуваме еден предлог рецепт за подготовка (доколку не сте љубители на пикантниот вкус избегнете чили).

Потребни намирници:

 • 1 лажица ситно исецкан лук на ситни коцки
 • чили пиперче ситно исецкано
 • 1 голема зелена пиперка
 • 1 на покрупни исецкан коцки кромид
 • 1/2 шолја магдонос
 • 1 лажица мед
 • 1 лажица свежо исцеден сок од 1 лимон
 • сол
 • маслиново масло
 • кумин
 •  малку вода
 • лососЛососот се сече на кременадли и се премачкува секоја од нив со мешавина од мед, толчен лук, магдонос, зачини. Се остава да се измаринира лососот во фридижер околу 40 минути и потоа се става на хартија за печење и врз него се додаваат сите преостанати намирници.
  Се пече додека лососот не добие зарменетаа боја кон карамела боја поради медот.

Проверете и

Креативни и здрави оброци јајце +пиперка- совршена комбинација

Во овој период од годината црвените пиперки се одличен додаток на секој ваш оброк. Па ...