Почетна / Здравје и исхрана / Рецепт за подобрување на крвната слика

Рецепт за подобрување на крвната слика

Маринираното сирово цвекло е богато со калиум, магнезиум, хранливи влакна и витамин Ц. Припремена на овој начин може да стои и до две седмици. Еве и како да ја направите…

Состојки:

  • 2 цвекла
  • луто пиперче
  • 1 мала шоља јаболкова киселина
  • 1/4 шоља кафеав шеќер
  • свеж ловоров лист
  • пола лажичка црн бибер и 1 лажичка сол

Припрема:

Измијте го и исечкајте го на тенки парчиња цвеклото и ставете го во тегла. Во тенџере на оган ставете да проврие киселината, зачините, ловоровиот лист и пиперчето . со содржината потурете го цвеклото и затворете ја теглата.
Ставете ја на ладно и темно место – може да трае до две недели.

Проверете и

CoQ10 – ПОДДРШКА ЗА ЗДРАВ СРЦЕВ МУСКУЛ И ПОВЕЌЕ ЕНЕРГИЈА ЗА ОРГАНИЗМОТ

Што е CoQ10? Коензимот Q10 е природен нутриент есенцијален за живот и здравје на секоја ...