Почетна / Рецепти / Рецепт за летен освежувачки замрзнат јогурт со јагоди

Рецепт за летен освежувачки замрзнат јогурт со јагоди

Овој вкусен ниско маслен рецепт ќе ве освежи ова лето, и ќе биде вашата замена за сладолед.

Потребни состојки:

250 мл нискомаслен јогурт
1-2 лажици шеќер (може и кафеав)
500 грама претходно замрзнати јагоди

Состојките се белдираат заедно на средна брзина во блендер додека не се добие хомогена смеса и веднаш се сервира.

Доколку сте љубители на други вкусови на пример банана, киви, цреши, шумско овошје заменете ги наместо јагодите, овој рецепт е одличен во комбинација со секое овошје.
Тајната е во тоа што овошјето претходно треба да биде замрзнато и без коски и отпадоци затоа што веднаш се добива финалниот производ.

Погледнете го видеото:

Проверете и

Креативни и здрави оброци јајце +пиперка- совршена комбинација

Во овој период од годината црвените пиперки се одличен додаток на секој ваш оброк. Па ...