Почетна / Рецепти / Посни медењаци

Посни медењаци

Постите започнаа, меѓутоа доколку сте љубители на благо не заборавајте дека можете да засладите макар и за време на постите.
Постојат толку убави рецепти кои не мора да се масни за да се вкусни 🙂

Рецепт за медењаци

  • 400 g меко бело брашни
  • 140 g шеќер во прав
  • 60 g посен маргарин во коцка
  • 5 лажици мед
  • 1лажица сода
  • 1 кафена лажица цимет измешан со анис

Состојките се матат со миксер. Од добиената мсеса со лажица се оформуваат кругови.
Колачињата се печат додека не заруменат.

На здравје!

Проверете и

Креативни и здрави оброци јајце +пиперка- совршена комбинација

Во овој период од годината црвените пиперки се одличен додаток на секој ваш оброк. Па ...