Почетна / Рецепти / Посни макарони со буковки

Посни макарони со буковки

Макарони со печурки буковки е јадење које брзо и лесно се подготвува, секој го сака и не Ви треба многу готвачки вештини за да го направите.

Потребни состојќи: 500 грама макарони, 500 грама буковки, 100 грама грашок, 2 чешна лук, 1кромид, 1 чаша бело вино, 1 лажица брашно, половина чаша масло, сол.

Подготовка: На жешко масло пржете го ситно исечкани кромидот и лукот, па потоа додадете ги исчистените буковки и магдонос. Пржете се додека течностите не испарат. Додадете бело вино и брашно разматено во две лажици вода. На крај додадете веќе сварен грашок и продолжете со варењето на умерен оган уште половина час. Во мегувреме сварете ги макароните, исцедете ги и ставете ги во садот и прелејре ги со сосот од буковки и грашок.

Добар апетит!

 

Проверете и

Креативни и здрави оброци јајце +пиперка- совршена комбинација

Во овој период од годината црвените пиперки се одличен додаток на секој ваш оброк. Па ...