Почетна / Здравје и исхрана / Посна чорба со зелка и печурки

Посна чорба со зелка и печурки

 • 500 g кисела зелка
 • 100 g свежи печурки
 • 2 главици ситно исецкан кромид
 • 2 компири исецкани во коцки
 • 1морков
 • магдонос
 • 3 ловорови листа
 • чешне лук
 • 2лажици сува коприва
 • црн бибер во зрно
 • 3 суви пиперки
 • Хималајска сол

Припрема:

 1. Во 1l  воса се подготвува киселата зелка и сите состојки ситно исецкани се додека не омекнат, а на крајот на готвењето се додаваат сувите пиперки и лукчето
 2. Посолете за вкус со хималајска сол
 3. 1 лажица брашно измешајте со малку ладна вода со или без црвена пипер

Проверете и

CoQ10 – ПОДДРШКА ЗА ЗДРАВ СРЦЕВ МУСКУЛ И ПОВЕЌЕ ЕНЕРГИЈА ЗА ОРГАНИЗМОТ

Што е CoQ10? Коензимот Q10 е природен нутриент есенцијален за живот и здравје на секоја ...