Почетна / Рецепти / Полнети пилешки гради

Полнети пилешки гради

 

Потребни состојки: 

 • пилешки гради
 • Маринада: сушени домати измешани со јаболкова киселина, маслиново масло, лажичка сенф, црн бибер и сол
 • 1/2 шоља ситно исецкан спанаќ
 • 1/2 шоља фета сирење
 • 1/2 шоља моцарела сирење
  screenshot_3
  Подготовка: 
  1.Пилешките гради исецкајте ги и исчукајте ги со дрвен чук. Измачкајте го со маринадата, затоворете ги со најлонска фолија и три часа оставете ги во фридижер.
  2. Кога ќе ја примат маринадата спремни се да ги наполните со остатокот од состојките.
  3. Наполнети, затворете ги со чепкалки за заби.
  4. Пропржете ги во тепсија со малку маслиново масло и младо кромидче од двете страни 1-3 мин и продолжете со подготовката во рерна ззагреана на температура до 180степени.

  hrana

  Послужете со варен ориз и чаша бело вино.
  На здравје!

 

Проверете и

Креативни и здрави оброци јајце +пиперка- совршена комбинација

Во овој период од годината црвените пиперки се одличен додаток на секој ваш оброк. Па ...