Почетна / Совети за здравје / Подобрете го имунитетот со пијалок што лесно се спрема

Подобрете го имунитетот со пијалок што лесно се спрема

Иако сончевата енергија позитивно делува на нашето расположение и кожата ја храни со Д витамин, во текот на летните месеци телото се исцрпува и почесто доаѓа до пад на имунитетот. За да ја вратите енергијата и да го припремите организмот  за новата сезона во која владеат вируси и алергии направете ” водена детоксикација” -пијалок од само 4 состојки кои ќе го појачаат вашиот имунитет и кожата ќе ви ја направат блескава.

Состојки:

– 2 литри вода
– 1 свежа краставица
– 1 лимон
– 10 – 12 ливчиња ментол

Подготовка:

Краставицата и лимонот исечете ги на парчиња. Така ставете ги во стаклен сад па во фрижидер да се лади, додадете вода и ливчиња ментол. Секој ден пијте по една чаша.

Проверете и

Ги спречува и третира инфекциите на уринарниот тракт

Боровинките се најпознати во помагање, спречување или лекување на инфекциите на уринарниот тракт . Овие ...