Почетна / Здравје и исхрана / Плескавици од тиквички

Плескавици од тиквички

Потребно:

  • 2 тиквички
  • 1 jajцe
  •  5 лажици брашно
  • бибер по желба
  • 1 прашок за печиво

Подготовка: Изрендајте ги тиквичките и измешајте ги со брашно и јајца за да се добие смеса како з аретко тесто. Додадете по желба сол и бибер и една ќесичка прашок за печиво.

Оставете да одстои, а потоа повторно промешајте. Нацрпете ос смесата со лажица и печете ги како плескавици во масло на тивок оган. Кога ќе се испржат ставете ги на салфетка за да се исцеди маснотијата. Може да се служат топли или ладни, по желба.

Проверете и

CoQ10 – ПОДДРШКА ЗА ЗДРАВ СРЦЕВ МУСКУЛ И ПОВЕЌЕ ЕНЕРГИЈА ЗА ОРГАНИЗМОТ

Што е CoQ10? Коензимот Q10 е природен нутриент есенцијален за живот и здравје на секоја ...