Почетна / Здравје и исхрана / Пица со тесто од карфиол

Пица со тесто од карфиол

Доколку сеуште не сте чуле зза ваков тип на пица сметаме дека вистински ќе уживате во незиниот вкус.
Финалниот производ покрај интересна текстура има и прекрасен вкус.
Доколу сакате да внимавате на својата линија а да јадете вакво гурманско јадење време е да ја подготвите оваа пица чиј вкус ќе ве изненади.

Подготовка:

– Изблендирајте 2 големи парчиња карфиол во блендер додека не добиете хомогена смеса
– Содржината ставете ја во солена вода и гответе 5-6 минути
– Исцедете убаво во газа и остранете ја  целата содржина на вода
– Содржината со спатула израмнете ја врз тепсија на која има поставена мрсна хартија за печење и испркајте со маслиново масло
– Потпечете ја подлогата за пицата во претходно загреана рерна на 200 степени.
Кога содржината од добиеното тесто ќе ја промени својата боја врз површината на тестото ставете моцарела, свежи домати, нане, пармезан,тиквички, црн домат,  кромид, печурки, а можете да додадете и исецкани маслинки .
Печете додека краевите не добијат златна боја, и моцарелата не започнала да се топи.

Мммммм…..Игледа вкусно….

Проверете и

CoQ10 – ПОДДРШКА ЗА ЗДРАВ СРЦЕВ МУСКУЛ И ПОВЕЌЕ ЕНЕРГИЈА ЗА ОРГАНИЗМОТ

Што е CoQ10? Коензимот Q10 е природен нутриент есенцијален за живот и здравје на секоја ...