Почетна / Рецепти / Пица мафин

Пица мафин

Состојки:

– 4 јајца

– 100 мл масло

– 1/2 лажичка сол

– 1/2 лажичка оригано

– 200 мл кечап

– 300 гр брашно

– 1 паковање прашок за печиво

– 100 гр сирење едамер

– 200 гр шунка

– 100 мл млеко

Упатство за припрема:

  • Јајцата изматете ги, додајте сол, оригано и кечап. После тоа додајте брашно и прашок за печиво, па сирење, шунка и на крајот млеко. Припремената смеса ставете ја во подмачкан калап за мафини. Печете во загреана рерна  на 180⁰ oколу 25 минути. 5 минути пред да бидат целосно печени изрендајте врз нив сирење па вратете ги повторно во рерна уште малку да се запечат.

Проверете и

Креативни и здрави оброци јајце +пиперка- совршена комбинација

Во овој период од годината црвените пиперки се одличен додаток на секој ваш оброк. Па ...