Почетна / Рецепти / Пилешко со спанаќ

Пилешко со спанаќ

Потребно:

  • 4 парчиња бело пилешко месо
  • 200 гр спанаќ
  • 25 гр сирење
  • 500 гр домати
  • 1 главица кромид
  • 2 лажици суви билни зачини

Подготовка:

Месото засечете го на неколку места така што ќе добиете џебови. Спанаќот пропржете го во малку масло со исецкан кромид, а потоа тргнете го од оган и додајте сирење исечено на коцки. Со оваа смеса наполнете го месото и џебовит затворете ги со чечкалица. Месото зачинете го. Во тава загрејте масло и во него испржете го месото.

Проверете и

Креативни и здрави оброци јајце +пиперка- совршена комбинација

Во овој период од годината црвените пиперки се одличен додаток на секој ваш оброк. Па ...