Почетна / Здравје и исхрана / Пијте вода со лимон ако имате некој од овие 15 здравствени проблеми

Пијте вода со лимон ако имате некој од овие 15 здравствени проблеми

Конзумирањето вода со лимон наутро на празен желудник носи различни бенефити по здравјето.

Имено, овој неверојатен пијалок е истовремено антиоксидант, богат со протеин, витамин Б и Ц, фосфор, етерични масла, калиум, флавоноиди и јаглехидрати.

Го зајакнува имуниот систем и има антибактериско и антивирусно дејство. Освен тоа што содржи магнезиум, витамини, пектин, калциум, биофлавоноиди, лимонен, лимонска киселина, лимонот ефективно се бори против инфекции.

Затоа, конзумирањето вода со лимон наутро освен што прави детоксикација на телото, ја помага дигестијата, помага во намалување на тежината, го спречува гладот и создава алкална средина која ја балансира Ph вредноста во телото.

Со пиење на овој пијалок секое утро, може да ги третирате следните 15 здравствени проблеми:

1.Отстранува и спречува појава на камења во бубрезите

Лимонот содржи калиум кој го зголемува нивото на цитрат во урината и на тој начин го спречува создавањето на оксалат.

2. Ја смирува болка во мускулите после вежбање.

Пиењето сок од лимон по исцрпувачки тренингот ја ублажува болката во мускулите.

3. Го потиснува апетитот и придонесува за губење на тежината.  

Лимонот содржи витамини и ензими кои го регулираат шеќерот во крвта и ви помагаат да ја балансирате здрава тежина. Ова овошје , исто така, вклучува пектин кој ја спречува желбата за храна. Покрај тоа, сокот од лимон го помага варењето на храната и ја поддржува работата на жолчката, која помага на храната да се разгради за време на варењето.

4. Лек против настинка и грип 

Лимони се богати со витамин Ц, кој го зајакнува имунолошкиот систем и имаат силни антибактериски и антивирусни својства.
5. Ја намалува болката и отоците 

Овој пијалок ја намалува количината на урична киселина во зглобовите,која е една од најголемите причини за воспаление ( особено во случај на артритис ).
6. Го закајнува имуниот систем 

Водата со лимон го стимулира лимфниот систем , која работи истовремено со имунолошкиот систем за се заштити телото од патогени болести.

Drink-Lemon-Water-Instead-Of-Pills-If-You-Have-One-Of-These-15-Problems
7. Ги намалува воспаленијата

Лимонот ја неутрализира киселоста, што е главна причина за воспаление на ткивата.

8. Камења во жолчката

Пиењето на овој пијалок ја ублажува болката предизвикана од камења во жолчното кесе.

9.Гастроезофагеална рефлуксна болест
Неодамна имаше соопштение дека пиењето вода со лимон непрекинато, во период од две недели може да ја намали потребата за јадење слатки.

10. Ефективно спречува труење со храна, може да биде многу корисна за време на патување и ги ублажува болките од компримиран пршлени.
11. Помага при колитис

Колитис се јавува во случај на нерамнотежа на алкални / нивоа киселина во телото. Една чаша од овој пијалок дневно ја намалува киселоста во организмот и го балансира нивото на pH вредноста .

12. Успешно третира Фибромијалгија

Комбинацијата од вода сп лимон и јога вежби можат ефикасно да ја намали исцрпеноста настаната поради фибромијалгија.

13. Акни

Водата со лимон помага да се стабилизира киселата средина во организмот и на тој начин ја спречува појавата на акни. Исто така, може со малку сок од лимон да ги премачкате проблематичните места на лицето, за да ги излечите акните.
14. Ја намалува желбата за алкохол.
Потребата од алкохол може успешно да се намали со помош на сок од лимон.

15. Поцврсти нокти
Овој пијалок ги отстранува белите дамки и ги зајакнува ноктите.

 

Проверете и

CoQ10 – ПОДДРШКА ЗА ЗДРАВ СРЦЕВ МУСКУЛ И ПОВЕЌЕ ЕНЕРГИЈА ЗА ОРГАНИЗМОТ

Што е CoQ10? Коензимот Q10 е природен нутриент есенцијален за живот и здравје на секоја ...