Почетна / Совети за здравје / Овие растенија на природен начин ве штитат од комарци

Овие растенија на природен начин ве штитат од комарци

Ништо не е поиритантно во лето од убодите на комарци . Доколку се обидувате да поминувате ноќи во надворешната средина и да уживате во убавата природа често ќе наидете на овие инсекти кои ќе ви предизвикаат непријатни убоди со чешање.

Поголемиот дел од начините за спречување на убодите од комарци вклучуваат прскање на хемикалии по телото кои не се добри ниту за кожата ниту пак за средината. За таа цел ви препорачуваме употреба на природни начини за спречување на убодите на комарците за вие да уживате во медитирањето , во долгите разговори со пријателите во градината и во освежувањето во ноќните часови надвор.

1. Босилек

506b0995dbd0cb3081001728._w.1500_s.fit_

Босилекот е одличен начин за спречување на убодите од комарците. На масата ставете букет од расцутен босилек. Во согласност со факултетот Guelph , Ontario University доколку ги искинете ливчињата од босилекот и ги оставите околу вас додека сте во надворешна средина ќе го редуцирате бројот на убоди од комарци до   62%.

shutterstock_1310086282. Лаванда

Лавандата е одлично растение кое помага при смирување. Добро е што почесто да го имате околу себе. Таа е долго употребуван лек против депресија, анксиозност со векови користен. Се употребува и во козметиката.

Најчесот помага при: анксиозност, вознемиреност, вртоглавица, лошење, повраќање, мали изгореници, болки, црвенила на кожата, несоница… Растете го ова растение во својата градина затоа што и остатанатите растенија ги штити од најразлични бубачки . Поставете го во вазна надвор за да ги спречлите комарците да ви се приближат. Направете си чај или неговите ливчлиња искористете ги за да си направите лосион за смирување на лицето.

3. Маточина

shutterstock_233302723Маточината покрај лек за спречување на грчеви во стомакот, олеснување на симптомите на ПМС, проблеми со дигестијата , спиењето и анксиозност е одлична за спррелување на овие мали пакосници да ви се приближат. Најефикасно е да ја насадите во вашата градина. Доколку сте ограничени со простор во вашата градина имајте на ум дека ова растение многу брзо се шири , за краток временски период може да ви ја завземе целата градина затоа насадете ја во саксија со голем дијаметар за да ја искористите најефикасно.

 

4. Лимонова трева

Лимоновата трева е одличен орнамент во вашата градина. Таа во својот состав содржиу природно масло  citronella.

shutterstock_314806610

Citronella- та е главната состојка на многуте препарати кои се користат за спречување на убодите од комарци започнувајќи од стикови, свеќи , канделабри итн…
Оваа трева го маскира мирисот на луѓе од ”’радарот’ на комарците. Насадете цела линија на лимонова трева околу оградата на вашиот двор и креирајте природен штит против нападите од комарци околу вашиот двор.

 

5.Рузмарин

shutterstock_311357828 (1)

Рузмаринот е одлична тревка која можете да ја користите во готвење , се користи како природен зацврстувач на ваѓата коса и нокти преку пиење во форма на чај и средство за миење на косата (поливање со свежо исцеден претходно сварен чај). Тој ја подобрува меморијата, ја подобрува менталната острина, концентрацијата и ја намалува анксиозноста . Доколку мириснете рузмарин вашата концентрација може да се зголеми со часови.

 

6.Лук

Лукот е одличен начин за спречување на комарците. Диколку веќе сте добиле убод на местото кое веќе ве чеша поминете со пресечена луковица, иритацијата ќе нпрестане. најдобро е да го имате во својата градина со цел долгорочно да го намалите бројот на комарци.

Лукот ефикасно ги лекува настинките и инфекциите. Доколку имате висок крвен притисок истолчете малку лук, додајте во чаша нискомалсен јогурт или пак во вода со краставици, ќе изгледаат како вкусна салата во која ќе уживате.

 

Проверете и

Ги спречува и третира инфекциите на уринарниот тракт

Боровинките се најпознати во помагање, спречување или лекување на инфекциите на уринарниот тракт . Овие ...