Почетна / Диети / Ова е причината зошто многу од диетите се неуспешни… Slim Line открива како да ја намалите или одржите телесната тежина!

Ова е причината зошто многу од диетите се неуспешни… Slim Line открива како да ја намалите или одржите телесната тежина!

Можеби сте запознати, а можеби и не, но постојат непишани правила врзани за губењето на килограмите.

Според бројни истражувања, прво правило за губење на килограмите е да го намалите внесот на калории. Т.е  да создадете нивен дефицит на одреден временски период.

Запомнете, ако на организмот му дадете повеќе калории отколку што се потребни, тој ги складира во масти и вие се дебелеете. Слабеењето функционира подеднакво исто.Затоа потрудете се долгорочно да создадете калориски дефицит и да се придржувате до овој примарен фактор кој влијае на постигнување на крајната цел – намалени килограми.

Сигурно сте пробале да намалите на оброци, на калории, на закуски и слично но залудно. Тоа е моментот кога многу диеталци останале фрустрирани и се откажуваат! Постои причина која игра важна улога во функционирањето на целиот процес на согорување масти.

Сте слушнале ли за Базален Метаболизам (BMR)? Претставува вкупниот број калории што на вашето тело се потребни  и ги користи во текот на денот, додека  сте активни, одмарате или спиете. Со други зборови, тоа е бројот на калории кои телото ги согорува во текот на денот, без да се вбојуваат физичките активности како тренинзи.

Погледнете како да го пресметате:

ЗА ЖЕНИ:

Пресметка на вредноста на базалниот метаболизам .

ЖЕНИ BMR = 655 + (99.6 x тежината во кг) + (1.8 х висината во см) – (4.7 х старосни години)

 1. A. Помножете ја тежината со 9.6
 2. B. Помножете ја висината со 1.8
 3. Помножете ги годините со 4.7

Потоа 655 + А + B + C = _________. Бројката е вашиот BMR.

ЗА МАЖИ:

BMR = 66 + (13.7 x тежината во кг) + (5 х висината во см) – (6.8 х старосни години)

А. Помножете ја тежината со 13.7

 1. Помножете ја висината со 5
 2. Помножете ги годините со 6.8. На пример, ако сте 190 см, треба да пресметате 190 х 5 =

Потоа 66 + A + B + C = __________. Бројката е вашиот BMR.

Создавањето на калориски дефицит на вредноста на потрошувачката за вашиот базален метаболизам :

 • 15% е добра стартна позиција, ќе се случи губење на тежината
 • 25% поагресивен пристап со побрзо губење на тежината
 • 30% многу агресивен пристап кој ќе донесе значајни резултати.

Како да го поддржите вашето слабеење  или да ја задржите тежината која ја постигнавте?

Веројатно сте слушнале дека суплементите или додатоците во исхраната и тоа како играат голема улога во процесот на слабеење или одржување на тежината. Од големата палета на Слим Лајн производите  споделуваме со вас повеќе за моќта на малку познатите Акаи бобинките наречени супер храна.

Acai, е растение од регионот на Амазон, попознато како Acai; Тоа има висока хранлива вредност и големо ниво на липиди, протеини и минерали. Научните студии покажале дека Acai е богато со фитохемикалии, со антиоксиданси, анти-воспалителни активности.

Преточени во новото пакување на Acai Berry капсули на Слим Лајн придонесуваат успешно да:

 • ја регулирате телесната тежина,
 • да го намалите апетитот,
 • да го забрзате апетитот и
 • да ја разубавите кожата.

078215929, 02 270 0028.

Проверете и

Храна која ќе ви помогне подобро да спиете

Храната е лек доколку се консумира умерено и во вистинско време се консумираат соодветни намирници. ...