Почетна / Рецепти / ОСВЕЖЕТЕ СЕ СО ВКУСНАТА НАПИВКА ОД ЛУБЕНИЦА

ОСВЕЖЕТЕ СЕ СО ВКУСНАТА НАПИВКА ОД ЛУБЕНИЦА

Лесна, здрава и повеќе од потребна напивка од лубеница е идеална за летната хидратација на телото. Лубеница во текот на жешките денови треба да се јаде во што поголеми количества. Доколку Ви е досадена во класично издание Ви предлагаме една брза и вкусна здрава идеја за освежителна напивка од лубеница во комбинација со друго овошје.

Состојки:

  • 100 грама измиени малини
  • 2 поголеми парчиња лубеница
  • 1 банана
  • Една чаша јогурт
  • 2 лажици сладолед од ванила
  • 1 лажица мед
  • Ливче од нане за декорација

Подготовка:

Сите состојќи измиксајте ги во блендер, а потоа напивката турерте ја во голема чаша. Украсете ја напивката со ливчиња од нане и додадете мраз по Ваша желба.

 

Проверете и

Креативни и здрави оброци јајце +пиперка- совршена комбинација

Во овој период од годината црвените пиперки се одличен додаток на секој ваш оброк. Па ...