Почетна / Диети / Ослабете со помош на течности

Ослабете со помош на течности

Без течности ништо не функционира. 70% од човечкиот организам го прави водата, која игра важна улога во во метаболитичките процеси, поттикнувајќи транспорт на кислородот и хранливите материи низ крвта. Само незначителен недостаток на вода во организмот може да направи да се чувствувате исцрпено, а покрај тоа и да следи манифестација како глад.

Луѓето кои земаат доволно течности бе проблем ја одржуваат линијата. Ако сакате да ослабите, водата ќе ви помогне во тоа, затоа што неопходно е од организмот да ги исфрлите вишокот масти.

1) Вода

Водата не содржи калории, а богата е со минерали. Со оглед на тоа што помага на метаболизмот да ги исфрли мастите, тоа значи дека лицата со вишок килограми треба да пијат повеќе вода.

2) Сок

Слатките овошни сокови и лимонади содржат околу 10% шеќер, што значи 100 гр и 400-500 калории по литар. Сокот е како вистински мал оброк.

3) Чај

Билните и овошни чаеви ја гасат жеддта а не содржат калории (една шолја има една калорија)  и воглавно има корисно дејство (смируваат, го помагаат варењето…).

4) Кафе

Кофеинот поттикнува вашиот метаболизам да работи побрзо, но наместо да го снабди организмот со течности тој ги елиминира. Со кафето секогаш пијте по една чаша вода.

5) Млеко

Млекото со ниска масленост (1,5%)има половина од калориите на полномасното млеко (3,6%), а исто толку минерални материи.

Проверете и

Храна која ќе ви помогне подобро да спиете

Храната е лек доколку се консумира умерено и во вистинско време се консумираат соодветни намирници. ...