Почетна / Здравје и исхрана / Неверојатно масло кое поттикнува побрз раст на косата, веѓите и трепките

Неверојатно масло кое поттикнува побрз раст на косата, веѓите и трепките

Сите знаеме дека хемикалиите од шампоните, боењето, наследните фактори, хормоните како и бројни фактори влијаат во растот на косата. Храната има огромно влијание врз квалитетот на косата исто така.
Она што го јадеме или придонесува до бенефити или има негативни последици врз нашето здравје.
Колку почесто консумирате здрава храна богата со витамини и минерали и бројни нутриенти вие ќе си помогнете не само да изгледате и да се чувствувате поздраво туку и да го поттикнете растот на косата, ноктите, веѓите .

Доколку размислувате на кој начин да стимулирате забрзан раст на косата тогаш ви го пепорачуваме следното масло кое моеже да си го подготвите и самите, а доста е лесно да се направи.

Потребни ви се 2 лажици органско кокосово масло, 3 лажици рицинусово масло и една лажица масло од мента. Доколку сакате да го поттикнете растот на вашите трепки, брада, веѓи тогаш исклучете го маслото од мента.

Маслото се нанесува на чиста коса, се втрива во коренот со масажи на скалпот, со фен се дува косата со цел маслото побрзо да навлезе во влакното и да го потхрани. Косата се мие следниот ден или пак по 40 минути доколку не можете подолго да остоите со масна коса.
Маслото за трепки не мора да се мие.

Проверете и

Ги спречува и третира инфекциите на уринарниот тракт

Боровинките се најпознати во помагање, спречување или лекување на инфекциите на уринарниот тракт . Овие ...