Почетна / Рецепти / “Народни колбаси со крцкаво тост лебче”

“Народни колбаси со крцкаво тост лебче”

Оригинален доручек за денешниот ден- “Народни колбаси со крцкаво тост лебче”! Мора да се проба!

Состојки:
– 500 гр колбаси
– 2 главици сечкани кромид
– 1 чешне лук
– 5 до 6 поголеми домати
– сол, црн бибер, босилек, оригано и лимон по вкус

Подготовка:
Загрејте ја рерната на 200 C. Во неа ставете ја подлабоката тава со колбасите, насечканото лукче, кромид и доматите. Ставете им бибер, оригано, босилек и малку лимон.
Продолжете со печење уште 20 минути на температура од 180 C.

Подготовка на Тост:
– Најпрво направете го сосот од: крем сирење, 1 лажица путер од кикиритки, 1 чешне лук и тоа толчено, ситно сечкан босилек и печурки. Измешајте убаво, нанесете го на тенко парче леб. Ставете да се печи околу 10 мин или додека порумени.

На здравје!

Проверете и

Креативни и здрави оброци јајце +пиперка- совршена комбинација

Во овој период од годината црвените пиперки се одличен додаток на секој ваш оброк. Па ...